Android 12 Beta Çıktı: İşte Yeni Özellikler

Geçtiğimiz birkaç ay içinde yayınlanan bir dizi geliştirici önizlemesinin ardından, Android 12 şimdi beta aşamasına ulaştı. İlk beta sürümü bugün Pixels ve birkaç başka üreticinin cihazlarına indirilebilecek.

Android 12, Material You adlı “tasarım hakkında düşünmenin yeni bir yolunu” temel alan tarihin en büyük yeniden tasarımını sunuyor. Her şey kişiselleştirmeyle ilgili ve ana özellik, duvar kağıdınıza göre dinamik olarak oluşturulmuş temalardan oluşuyor.

Siz sadece bir duvar kağıdı seçersiniz ve sistem hangi renklerin baskın, hangilerinin tamamlayıcı ve hangilerinin “harika göründüğünü” otomatik olarak belirler. Daha sonra bu renkleri tüm işletim sistemine uygular – bildirim gölgesi, kilit ekranı, ses kontrolleri, yeni widget’lar vb. Android 12 beta aşamasına ulaştı ve büyük bir yeniden tasarım sunuyor.

İşletim sistemi boyunca, sistemle etkileşimlerinize bir akışkanlık ve dinamizm duygusu vermek için çok sayıda yumuşak hareket ve animasyon da göreceksiniz. Temel sistem hizmetleri için gereken CPU süresinde %22 ve sistem sunucusu tarafından büyük çekirdek kullanımında% 15 azalma ile sonuçlanan kaputun altındaki iyileştirmelerle işler de daha verimlidir.

Bildirim gölgesi, hızlı ayarlar ve güç düğmesi de “yeniden tasarlandı”. Bildirim gölgesi, uygulama bildirimlerinizin “net” bir görünümüyle “daha sezgisel ve eğlenceli” dir. Hızlı Ayarlar artık daha az, en azından ilk aşağı kaydırmada – yalnızca dört tane elde edersiniz ve artık sadece simge değil, bazı alan israfı nedeniyle yanlarında da metin var.

Google Pay ve Ev Kontrolleri artık Hızlı Ayarlar’a entegre edildi. Oh, ve daha önce bazı özel görünümlerde yapabildiğiniz gibi, Google Asistan’ı çağırmak için güç düğmesine uzun süre basabilirsiniz. Bu, Google Asistan’ı çağırmak için yeterli yol olmadığını düşünenler içindir – onunla konuşmak veya ekranın alt köşelerinden çapraz olarak kaydırmak gibi.
Android 12 beta aşamasına ulaştı ve büyük bir yeniden tasarım sunuyor.

Ayarlar’da, izin ayarlarınızın yanı sıra hangi verilere hangi uygulamalar tarafından ve ne sıklıkla erişildiği konusunda size tek bir görünüm sağlayan yeni bir Gizlilik Panosu bulacaksınız. İzinleri doğrudan kontrol panelinden kolayca iptal edebilirsiniz.

Gizlilik temasıyla devam ederken, durum çubuğunun sağ üst köşesinde, uygulamalarınızın mikrofonunuza veya kameranıza ne zaman eriştiğini bilmenizi sağlayan yeni bir gösterge var. Ayrıca, tüm sistem için bu sensörlere uygulama erişimini hızla kaldırabilirsiniz, bunun için Hızlı Ayarlar’da yeni geçişler vardır.

Kesin konumunuz yerine bazı uygulamalarla yalnızca yaklaşık konum bilgilerini paylaşabilirsiniz. Bu, hava durumu uygulamaları gibi, işlerini yapmak için tam konumunuza ihtiyaç duymayan şeylerle iyi çalışır – yalnızca şehriniz yeterli olabilir.

Android Private Compute Core, gizliliğinizi korumak için ağdan izole olarak tüm ses ve dil işlemlerinin cihazın kendisinde gerçekleştiği Canlı Altyazı, Şu An Çalınan ve Akıllı Yanıt gibi özellikleri etkinleştirir. Private Compute Core’daki korumalar açık kaynaklıdır ve güvenlik topluluğu tarafından tamamen incelenebilir ve doğrulanabilir.

Ek olarak, Android 12, görme bozukluğu olan kişiler için gelişmiş erişilebilirlik özelliklerine, ekran görüntülerini kaydırmak için desteğe, en sevdiğiniz kişileri ana ekrana getiren konuşma widget’larına ve tüm cihazlarınızın birlikte daha iyi çalışmasının yollarına sahiptir.

 

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!