Adblock Plus Kabul Edilebilir Reklamların Satışına Başladı

2011 yılından beri bu proje üzerinden çalışan firma Adblock Plus’da kabul edilebilir reklamların satışına başladıklarını açıkladı.

Adblock’un üst şirketi Eyo’nun aldığı kararla kabul edilebilir reklam platformu ile dijital yayıncılığa resmen girdi. Yeni geliştirdikleri platformda beyaz listede olan reklamların %80’lik kısmı yayıncıya, %6’lık kısmı Adblock’a, paranın geri kalanı platformu gerçekleştirmede yardımcı olan firmalarca paylaşılacak.

Geçtiğimiz gün Beta sürecini başlatan firma bu sonbahar içerisinde global ölçekte yayıncıların kullanımına açılacak. Bu yeni platformla birlikte yayıncılar sürükle bırak mantığı ile reklamları yerleştirebilecek. Ancak reklamların yerleştirilme şekli de bazı kriterlere bağlı olacak.

Kabul Edilebilir Reklamları kullanmak isteyen yayıncılar, firmanın verdiği bir kodu yerleştirerek yapacak. Ayrıca reklamcılar kodun yerleştirildiği siteleri ziyaret edip istediği bölgedeki reklam bölgelerini de satın alabilecek.

Genel olarak reklam ağı oldukça ilgi çekici de olsa reklam engelleyen bir firmanın böylesi bir sistemi kurması bazı kişilerce haraç kesmenin modernize hali şeklinde yorumlanıyor. Dijital yayıncılığa büyük bir darbe indirin reklam engelleyici uygulamaların bu işe adım atması sektörün daha çok reklam gösterim almasını sağlayacaktır ancak reklam firmaları ile yayıncıların arasına geçerek reklam reklam kazançlarını da bir hayli düşürecektir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!