WWDC 2021 Etkinliği Duyuruldu! İşte Tarih

Apple, WWDC 2021 tarihlerini açıkladı ve bir sonraki geliştirici konferansının 7-11 Haziran arasında yapılacağını doğruladı. WWDC (veya Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı), Apple‘ın iOS, iPadOS, watchOS, macOS ve tvOS dahil olmak üzere yazılım platformlarının gelecek nesillerini tanıttığı yıllık toplantısıdır. Yeni yazılım sürümlerini resmen sergileyen ilk günkü büyük açılış konuşmasının yanı sıra, Apple ayrıca geliştiricilerin bir sonraki Apple yazılımı grubuna hazırlanmalarına yardımcı olacak çeşitli atölye çalışmaları da düzenliyor.

WWDC geleneksel olarak Apple‘ın merkezinde gerçekleşen fiziksel bir olaydır, ancak geçen yıl etkinlik COVID-19 ışığında tamamen dijital hale geldi. Bu, WWDC‘nin normalde olduğundan çok daha farklı görünmesine ve hissetmesine neden oldu, ancak yine de Apple yine de birçok büyük duyuru ile hazırlandı. WWDC 2020‘deki bazı önemli noktalar arasında iOS 14 ve Apple‘ın Mac‘ler için M1 çipini geliştirdiğinin onayı yer alıyor.

30 Mart’ta yayınlanan bir basın açıklamasında Apple, WWDC 2021‘in 7 Haziran’da başlayıp 11 Haziran’a kadar devam edeceğini doğruladı. Geçen yılki etkinlikte olduğu gibi, WWDC bir kez daha tamamen çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. Herkesin izlemesi için yayınlanan açılış konuşmasının yanı sıra tüm geliştiriciler için erişim ücretsiz olacak. Apple‘ın basın bülteninde belirttiği gibi, “WWDC21, geliştiricilerin yenilikçi ve platformu farklılaştıran uygulamalar ve oyunlar geliştirmek için kullandıkları yeni teknolojileri, araçları ve çerçeveleri öğrenmeleri için bir fırsattır.”

iOS 15, watchOS 8 ve Daha Fazlası WWDC 2021’de

Apple, bir sonraki yazılım sürümleriyle ilgili herhangi bir ayrıntıyı henüz doğrulamamış olsa da, şirket WWDC 2021‘in “iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS‘un geleceği hakkında benzersiz bilgiler sunacağını” söyledi. Geçen yıl bir iOS 14 güncellemesinin ne kadar sert olduğu düşünüldüğünde, Apple‘ın iOS 15 ile neler yaptığını görmek gerçekten ilginç olacak. Bu yıl, Apple‘ın muhtemelen widget’lara yeni özellikler / ince ayarlar ekleyeceği bir iyileştirme olacak. Kitaplık, vb. İPadOS 15 de oldukça umut verici olmalı ve benzersiz form faktöründen daha iyi yararlanmaya odaklanan son iki güncellemesi ile aynı damarda daha fazla özellik verilmelidir.

WatchOS 8 ve tvOS 15 söz konusu olduğunda işler biraz daha belirsiz hale geliyor. watchOS 7, Aile Kurulumu ve yükseltilmiş saat yüzleri gibi şeyler de dahil olmak üzere bir dizi küçük eklemeyle doluydu. Apple‘ın bu yıl watchOS‘u tamamen yeniden tasarlaması pek olası görünmüyor, bu nedenle başka bir ince (ancak önemli) güncelleme turu güvenli bir bahis gibi görünüyor. TvOS 15 için ise bunun tam tersi doğru olabilir. Sokaktaki kelime, Apple’ın bu yılın sonlarında yeni Apple TV donanımı geliştirdiği ve bunun doğru olduğunu varsayarsak, yenilenmiş bir tvOS arayüzü bununla güzel bir şekilde hizalanacaktır. Bahsetmiyorum bile, tvOS herhangi bir önemli arayüz ayarlaması göreli uzun zaman oldu.

Son olarak, ancak kesinlikle en az değil, macOS‘un bir sonraki sürümü muhtemelen nispeten küçük olacaktır. macOS Big Sur, tamamen yeniden işlenmiş bir tasarım dilini tanıttı ve bu yıl için Apple, büyük olasılıkla tüm bu büyük değişiklikleri iyileştirmeye ve platforma biraz istikrar getirmeye odaklanacak. Ne olursa olsun, 7 Haziran geldiğinde Apple’ın her şeyi görkemli bir şekilde duyurması beklenebilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!