Tesla Yeni Otomobili Model S Plaid’i Duyurdu

Tesla, bazı yöneticiler ile Elon Musk’ın katıldığı bir etkinlik düzenledi. Şirket bu etkinlikte, bir süredir gündemden düşmeyen yeni aracı “Model S Plaid“i resmen duyurdu. Tesla, ilk 25 Model S Plaid yüksek performanslı EV’sini teslim ederken CEO Elon Musk, ona ekstra hız ve menzil sağlayan tüm yeni özellikleri ayrıntılı olarak anlattı. Ayrıca, 2 saniyede 0 ila 60 MPH’nin nasıl göründüğünü göstermek için performansı birkaç gazeteciye bizzat gösterdi.

Musk, Model S Plaid’in sadece hızlı olmadığını, aynı zamanda iki kat daha büyük yeni bir ısı pompası ve radyatör sayesinde tekrarlanabilir performans sunacağını vurguladı.

Bunun da ötesinde Tesla, yeni ısı pompasının soğuk havalarda yüzde 30 daha fazla menzil sağlarken ısıtma için yüzde 50 daha az enerji kullandığını söyledi. Musk’a göre, “Soğuk havalarda çok az bozulma göreceksiniz”.

Ayrıca, yeni 1.020 tepe beygir gücündeki tri-motor sistemi sayesinde 0-60 MPH’ye 1.99 saniyede ulaşabileceğini, çeyrek mili 9.23 saniyede geçebileceğini ve 200 MPH’ye ulaşabileceğini belirterek performans özelliklerini ve teknik özelliklerini yineledi. Aynı zamanda 390 mil EPA menzili sunar ve daha hızlı şarj sistemi sayesinde sadece 15 dakikada 187 mil eklemenizi sağlar.

Neden bu kadar aşırı hıza ihtiyaç var? Musk, “Elektrikli bir arabanın en iyi araba olduğunu göstermeliyiz, eller aşağı” dedi. “Sürdürülebilir enerji arabalarının en hızlı arabalar, en güvenli arabalar olabileceği, her yönden en tekme arabalar olabileceği açık olmalı.”

Model S Plaid için yapılan diğer güncellemeler arasında yeni 17 inçlik yatay dokunmatik ekran ve direksiyon simidinin arkasındaki dijital gösterge paneli yer alıyor. Musk, önceki Model S koltuğunu “şaşırtıcı değil” olarak nitelendirerek, yolcuların ayrıca orta konsolun arkasında “yasal bir arka koltuk” ile birlikte üçüncü bir ekrana sahip olduğunu söyledi. Ayrıca telefonları, tabletleri veya dizüstü bilgisayarları şarj edebilen 36 watt’lık bir USB-C güç kaynağına sahip arka ve ön kısımda çift endüktif şarj cihazı sunar. Ve elbette, AAA oyunları bu ekranlarda 60 fps’ye kadar çalıştırabilen güçlü yeni işlemciyle birlikte geliyor.

Ayrıca, o meşhur boyunduruk tarzı direksiyon simidi ile birlikte gelir ve sürüş modlarını seçmek için fiziksel kontroller yoktur. Bunun yerine, manuel seçim için bir dokunmatik ekran seçeneği ile varsayılan olarak park, geri ve sürüş arasında otomatik olarak geçiş yapacaktır. Musk, “Genel olarak tüm girdilerin hata olduğunu düşünüyorum” dedi.

Tesla, etkinlikte ilk 25 Model S Ekose modelini teslim etti ve bir sonraki motorla haftada yaklaşık 1.000’e çıkmayı planlayarak “yakında haftada birkaç yüz” sözü verdi. Tesla’nın dün fiyatı 10.000 dolar artırmasından sonra 130.000 dolardan başlıyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!