SVG Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Web’de gezinirken, “SVG” uzantılı grafik dosyalar ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu dosyalar hakkında özel olan nedir ve onları nasıl görüntüleyebilirsiniz?

SVG Dosyası Nedir?

Bilgisayar grafikleri bağlamında SVG, “Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri” anlamına gelir. Bir SVG dosyası, bir görüntüyü görüntülemek için World Wide Web Consortium tarafından tanımlanan SVG standardını kullanan bir bilgisayar dosyasıdır.

JPG, PNG ve GIF gibi tipik görüntü formatları, bitmap adı verilen bir piksel ızgarası saklayarak bir görüntüyü görüntüledikleri anlamına gelen raster grafikleri kullanır. Her pikselin rengi ve konumu dosyada saklanır. Bir tarama görüntüsünü amaçlanandan daha büyük ölçeklendirirseniz, görüntü pürüzlü ve bulanık hale gelir.

Bunun aksine, SVG görüntüleri bir görüntüyü tanımlamak için vektör grafikleri kullanır. Bir vektör grafik görüntüsünde, görüntü, bir görüntüleme programına görüntüyü ekranınızda nasıl “çizeceğini” söyleyen bir dizi talimat olarak matematiksel olarak depolanır. Çizim herhangi bir boyutta yer alabileceğinden, SVG dosyaları çözünürlükten bağımsızdır. Kaliteyi veya keskinliği kaybetmeden daha büyük veya daha küçük ölçeklenebilirler.

SVG Formatının Amacı Nedir?

SVG dosyaları, ayrıntı kaybı olmadan herhangi bir boyuta ölçeklenebildiği için, raster grafiklere kıyasla nispeten küçük bir dosya boyutuna sahip çok düzgün grafikler üretebilirler. Gelecekteki ekranlarda kalite kaybı olmadan daha büyük çözünürlüklere ölçeklenebildikleri için bitmap görüntülerden daha geleceğe yöneliktir.

Ayrıca SVG, uygulamaları ve tarayıcıları telifsiz olarak görüntülemeye dahil edilebilecek açık bir standarttır; bu, uygulama geliştiricilerin onu kullanmak için herhangi bir para ödemesine gerek olmadığı anlamına gelir. SVG, iki boyutlu grafikleri uygulamaların okuması ve değiştirmesi kolay bir şekilde kodlamak için başka bir açık standart olan XML’i kullanır.

SVG Dosyasını Nasıl Görüntüleyebilirim?

Tüm modern web tarayıcıları, SVG dosyalarının görüntülenmesini destekler. Buna Chrome, Edge, Firefox ve Safari dahildir. Dolayısıyla, bir SVG’niz varsa ve başka bir şeyle açamıyorsanız, favori tarayıcınızı açın, Dosya> Aç’ı seçin, sonra görmek istediğiniz SVG dosyasını seçin. Tarayıcı pencerenizde görünecektir.

Alternatif olarak, bir SVG dosyasını geleneksel görüntü görüntüleme uygulamalarını kullanarak görüntüleyebileceğiniz bir tarama biçimine dönüştürmek için SVGtoPNG.com gibi ücretsiz bir çevrimiçi dönüştürücü kullanabilirsiniz. Ancak, SVG’yi PNG gibi bir raster biçimine dönüştürdüğünüzde, aynı keskinliği ve ayrıntıyı korurken görüntüyü farklı boyutlara ölçekleme yeteneğini kaybedersiniz.

Bir SVG Dosyasını Nasıl Oluştururum veya Düzenlerim?

Bir SVG dosyası oluşturmak veya düzenlemek için, biçimi destekleyen bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır. Vektör tabanlı resimler oluşturmasıyla bilinen Adobe Illustrator, dosyaları SVG formatında hem yüklemeyi hem de kaydetmeyi yerel olarak destekler. Ayrıca Inkscape ve GIMP, resimleri SVG formatında kaydedebilen iki ücretsiz programdır. Adobe Photoshop ve InDesign gibi diğer programlar için Adobe Creative Suite için SVG Kit gibi SVG’yi destekleyen bir eklenti satın alabilirsiniz.

Rakip vektör grafik formatları bilgisayar grafiklerinin doğuşundan beri ortalıkta olsa da, SVG’nin geniş desteği ve açık doğası, bu grafik standardının muhtemelen çok uzun bir süre bizimle olacağı anlamına geliyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!