Sony Xperia X Premium HDR Ekran ile gelecek

Xperia Z serisini bitirip yerine Xperia X serisi ile devam eden Sony, yeni bir rivayete göre Xperia X Premium HDR Ekran ile birlikte gelecek. Görünen o ki Xperia X , Xperia X Performans ve Xperia XA modellerinin yanına Xperia X Premium adında phablet kategorisinde daha kaslı bir telefon göreceğiz.

Sony Xperia X Premium HDR Ekran ile geliyor

Geçtiğimiz sene çıkardığı Xperia Z5 Premium ile dünyanın ile 4K ekrana sahip telefonunu çıkartan Sony bu sene de Xperia X Premium modeli altında dünyanın ilk HDR ekranlı akıllı telefonunu çıkartmış olacak.

HDR ekranı diğer ekranlardan ayıran en öneli özellikleri renk aralığı ve parlaklı tarafında seviyesi tarafında kendini hissettirecek. Telefonlarda kullanılan IPS veya AMOLED ekranlar 16,8 milyon renk derinliğine sahipken HDR Ekranlar ile birlikte 1,07 milyar renk aralığını göreceğiz.

120Hz tazeleme oranı ve 2000:1 kontrast oranına sahip olan HDR ekranlar 1300 nits parlaklık seviyesine kadar çıkabiliyor. Parlak seviyesini daha iyi anlamak için, şuan en parlak ekrana sahip olan Samsung Galaxy S7’de kullanılan ekran 539 nits seviyesine kadar çıkabilir. Kağıt üzerinden bakıldığından aradaki bir uçurum olduğu görülebiliyor.

Ancak Sony geçtiğimiz sene Xperia Z5 Premium ile ilk 4K ekranlı telefonu çıkardığında çözünürlük olarak bizi çok fazla etkilememişti. Zira telefonların donanımları ve bataryaları 2K erkanı bile zor kurtarırken 4K çözünürlüğünün biraz gereksiz olduğu herkes tarafından kabul edilmişti.

Ancak bu sefer HDR Ekran ile birlikte Sony belki çok daha iyi bir çıkış yapabilir. Artık çözünürlük yarışı yerine telefonların tazeleme oranı, renk ve parlaklık tarafında daha fazla geliştirmeler görmek istiyoruz. Umarız Sony’nin Xperia X Premium HDR Ekranı diğer telefon ve ekran üreticilerini tetikler de, renk ve tazeleme oranları gibi asıl önemli olan bu unsurlar etrafında daha fazla çalışma görürüz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!