Samsung ve AMD, Ray Tracing Özellikli Bir Exynos Mobil Çipi Üzerinde Çalışıyor

AMD, çip üzerinde bir Exynos mobil sistemi için RDNA 2 grafik teknolojisi sağlamak üzere Samsung ile ortaklık kuruyor ve amiral gemisi Samsung telefonlarında potansiyel olarak GPU performansını artırıyor. Duyuru bugün Computex Taipei’de yapıldı.

Çip veya hangi ürünlerde kullanılacağı hakkında çok fazla ayrıntı yok, ancak AMD yongayı “yeni nesil Exynos SoC” olarak tanımlıyor ve Samsung‘un 2021’de daha fazla bilgi vereceğini söylüyor. GPU, AMD‘leri kullanacak. Işın izleme ve değişken oranlı gölgeleme gibi özellikleri etkinleştiren RDNA 2 mimarisi. AMD, “amiral gemisi mobil cihazlar” yolunu açacağını söylüyor.

AMD CEO’su Lisa Su sahnede “RDNA 2’yi bulacağınız bir sonraki yer yüksek performanslı cep telefonu pazarı olacak” dedi. “AMD, mobil pazarda grafik inovasyonunu hızlandırmak için birkaç yıldır endüstri lideri Samsung ile ortaklık kurdu ve Samsung’un ışın izleme ve değişken oranlı gölgeleme özelliklerine sahip bir sonraki amiral gemisi mobil SoC’sine özel grafik IP’sini getireceğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Samsung’un bu yıl içinde daha fazla ayrıntı sunmasını gerçekten sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Exynos, Samsung’un kendi şirket içi işlemcileri için kullandığı marka adıdır. ABD’de ve diğer bazı pazarlarda, Samsung’un amiral gemisi Galaxy telefonları Qualcomm’un Snapdragon SoC’leri ile birlikte gelirken, dünyanın geri kalanı Exynos yongaları alıyor. Exynos modelleri genellikle Qualcomm muadillerinden biraz daha düşük performans gösteriyor ancak Samsung’un Güney Kore iç pazarında Galaxy S20’nin Snapdragon varyantına geçmeye karar vermesi sürpriz olarak görüldü.

AMD’nin mobil çözümünün Qualcomm’un Adreno GPU’larına göre somut faydalar sağlayıp sağlayamayacağı bilinmiyor. Ancak AMD, ışın izleme gibi moda sözcükleri ortaya atarak ve en son RDNA 2 mimarisini ödünç vererek, gelecekteki Samsung cihazları için beklentileri kesinlikle yüksek tutuyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!