Samsung, Telefon Güvenlik Güncellemelerini Dört Yıla Kadar Genişletiyor

Samsung, satış noktası olarak genişletilmiş yazılım güncellemelerine giderek daha fazla güveniyor ve bu artık güvenlik yamalarını içeriyor. Şirket, bir telefon veya tabletin ilk piyasaya sürülmesinden sonra “en az” dört yıl boyunca düzenli güvenlik güncellemeleri sağlamayı taahhüt etmiştir. Şimdiye kadar Samsung, düzenli bir programda yalnızca iki yıllık güvenlik düzeltmeleri sözü vermişti. Cihazınız daha önce aylık güncellemeler (Galaxy S amiral gemisi gibi) alıyorsa, üçüncü yılı daha düşük, üç aylık bir hızda alırsınız, ancak zaten daha yavaş bir programa sahip olan ürünler, o saniyeden sonra herhangi bir normal yama olmadan bırakılır.

Dört yıllık vaat, elbette ileriye dönük cihazları kapsıyor, ancak aynı zamanda Galaxy S10 serisi ve daha eski Galaxy Tabs gibi 2019’dan beri piyasaya sürülen donanımları da kapsıyor. Önemlisi, Samsung sadece üst düzey modeller için politikayı saklı tutmuyor – Galaxy A10e gibi giriş seviyesi bir telefon bile bu genişletilmiş güncellemeleri alacak.

İyileştirme, Qualcomm ve Google’ın, Snapdragon telefonlar için dört yıllık güncellemeleri mümkün kılmak için bir araya gelmesi tarafından destekleniyor, ancak bu esas olarak yeni cihazlar için geçerli. Samsung, henüz yeni olmayan teklifler için bu pencereyi genişletiyor ve Qualcomm’un, Samsung’un Exynos yongalarını kullanan ürünler üzerinde hiçbir söz hakkı olmadığı açık.

Kusursuz bir güncelleme stratejisi değil. Samsung, bazı alt uç ürünlerini hala üç aylık güvenlik yükseltmelerine yönlendiriyor ve bir sonraki güncellemeden önce dolaşan kritik olmayan bir istismar varsa bu bir sorun olabilir. Yine de bu, iki veya üç yıl sonra güvenlik düzeltmelerini kaybetmenin hala oldukça yaygın olduğu Android dünyasında nadir bir harekettir. Tipik kullanım ömrünün çoğu veya tamamı boyunca bilinen istismarlara karşı korunacağını bilerek yeni bir Galaxy satın alabilirsiniz. Bu konuda, bu daha geniş mobil topluluğa yardımcı olur. Daha az savunmasız telefon, botnet’lerin ve diğer büyük ölçekli saldırıların başarılı olma olasılığını azaltır.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!