Radyo Dalgalarıyla Çalışan Bluetooth Çip; Wiliot

Uzun bir süredir üzerinde araştırma yapılan radyo dalgalarıyla çalışan bluetooth çip teknolojisi, Wiliot grubunun girişimiyle hayat buluyor. Tamamen elektrikten bağımsız çalışabilen bu yeni teknoloji, ilerleyen yıllarda nesneler için veri takibi amacıyla kullanılması hedefleniyor.

Wiliot yongası, çevremizde bulunun Wi-Fİ, GSM ve Bluetooth sinyallerini toplayarak düşük güç tüketimine sahip küçük bir mikro çipi ve sensörleri çalıştırma mantığına dayanıyor. Kağıt inceliğinde ve 1 gram ağırlığında olan bu küçük yonga, bir çok sensöre ev sahipliği yapabiliyor.

Radyo Dalgalarıyla Çalışan Bluetooth Çip; Wiliot

Nesnelerin internetini (IoT) yaygınlaşması ve kullanımının artmasında katkısı olacağı düşünülen sistemin ilerleyen yıllarda her türlü ürünün üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Örneğin sipariş ettiğiniz bir yemeğin ısısı sıcaklık sensörüyle, doluluk oranı basınç sensörüyle takip edilerek uygun sıcaklıkta önünüze gelip, yemeği bitirdiğinizde tabağın ağırlığına göre toplanabilecek.

Veya bir ürünün, üretim bandından, son tüketiciye ulaşana kadar üretim ve taşıma süreçleri takip edilebilecek. Ya da aldığınız herhangi bir ürünün (kıyafet, saat vs.) anlık konumu takibi yapılarak, çalınma veya kaybolma durumlarında çok kolay bir şekilde bulunabilecek. Özetle hayatımızın her alanında kullanılması mümkün bir teknoloji olacak.

Radyo Dalgalarıyla Çalışan Bluetooth Çip; Wiliot

Ar-Ge departmanı İsrail merkezli olan Wiliot, Samsung, Amazon ve Qualcomm gibi dev firmalardan 30 milyon dolarlık yatırım almış durumda. Radyo dalgalarıyla çalışan bluetooth çip teknolojisinin 2019’da sınırlı bir sürümün satışa sunmayı hedefleyen firma, 2020’li yıllarda yaygın olarak kullanılabilir hale getirmeyi planladıklarını söylüyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!