Qualcomm SnapDragon 400

Qualcomm’un orta/alt seviye işlemcilerinden olan SnapDragon 400 genel olarak orta seviye telefonlar ve muhafazakar donanımlı telefonlarda kullanılan işlemci. 4G LTE 150 Mbps hız, 1080p HD video kayıt yeteneği ve 13.5 Megapiksel kamera desteği ile ön plana çıkıyor.

4-çekirdekli, 32-bit olan işlemci 1.6 GHz hızında çalışan ARM Cortex A7 çekirdeklerinden oluşuyor.28nm LP fabrikasyon süreciyle üretilen SnapDragon 400 Adreno 305 GPU’ya sahip. ARM tarafından geliştirilen Cortex A7 mimarisi düşük güç tüketmesi ile ön plana çıkıyor.

Nm (nanometre) LP; işlemcide kullanılan yarı iletkenlerin (Transistör vb.) ve plaketin (silikonun) boyutuna göre verilen üretim tekniğine denir. Boyutları küçültülen iletkenler sayesinde işlemci üzerinde daha az enerji kayıpları oluşur.

Bu sayede işlemcinin harcadığı güç düşür ve daha az ısınmaya başlar. Daha az ısınan işlemci sayesinde termal bütçesi artan işlemci, mühendisler tarafından frekansı veya transistör sayısın arttırılarak daha fazla güçlendirebilirler.

GPU olarak Adreno 305 GPU’su bulunan SnapDragon 400’de GPU 450 MHz hızında çalışıyor ve 6 veri yoluna (Pipelines) sahip. Performans olarak orta seviye bir güç sunan Android 305, genel olarak SnapDragon 400’lü işlemcilerde kullanılıyor.

Ayrıca Adrenon 305 GPU’sunun Open CL 1.1 ve DirectX 9.3 desteğinin olduğunu da belirtelim. Bu destekler önemli zira 3-2 boyutlu herhangi bir uygulamanın grafik performansına direkt olarak etki eden unsurlar.

LPDDR2/3@533MHz desteği bulunan işlemcide eMMC 4.51 (Entegre şeklindeki hafıza kartı) ve SD 3.0 (SD kart standardı) teknolojileri de bulunuyor.eMMC 4.51 yaklaşık olarak 150/60 MB/s Okuma/Yazma hızına kadar destekli, SD 3.0 ise temel olarak telefona takılacak olan kart kapasitesini belirler bir standart diyebiliriz.

SnapDragon 400 işlemcisi 1080p’ye kadar ekran desteğine sahip.Her ne kadar orta/alt seviye bir işlemciye göre 1080p ekran biraz yüksek kalsa da genelde telefon üreticileri telefonun performansını olabildiğince yüksek tutabilmek adına verilen ekran desteğinin bir alt çözünürlüğünü tercih ediyorlar.

Entegre 4G LTE modemi bulunan işlemcide LTE FDD, LTE TDD, WCDMA (DC-HSPA+), CDMA1x, EV-DO Rev. B, TD-SCDMA and GSM/EDGE, Çift SIM (DSDS and DSDA) destekleri bulunuyor. Ayrıca kullanılan 4G modem Cat 4 olup 150Mbps hızına kadar veri alışverişi yapabiliyor.[ads1]

1080p HD video kaydı yapabilen SnapDragon 400 H.264 kodlama ve çözme desteğine sahip.Görüntü işlem birimi çok iyi olmasa da telefon veya tablet kullanıcılarına yetecektir.

SnapDragon 400
 Model Numarası  MSM8926
 Boyut  28nm LP
 CPU  4-çekirdekli 1.2GHz Krait 300, 32-bit
 GPU  Adreno 305
 Veri Yolu  16 (Pipelines)
 Çekirdek Hızı  400 MHz
 Bellek (RAM)  LPDDR3@533MHz
 Entegre Modem  LTE CAT 4 (150 Mbps download/100 Mbps upload), DC-HSPA+, DC-HSUPA, Çift SIM Kart desteği
 Entegre Wi-Fi  802.11n/ac (2.4/5GHz)
 Kamera ISP  13.5 Megapiksel
 Ekran  1920×1200 ekran, 1080p harici ekran
 Video  1080/60fps video izleme. 1080p/30fps video kaydı
 Video Standardı  HEVC (H.265) ve H.264 (AVC) çözme
 Özellikler  Quick Charge 2.0, eMMC 4.51, SD 3.0, Hexagon V56 DSP, OpenGL ES3.1, DirectX 11.2, Bluetooth 4.0
 Duyuru Tarihi  2013 1. çeyrek

Ses teknolojilerinde Qualcomm Fluence Noise teknoloji bulunan işlemcide daha net ve gürültüsüz ses alış-verişi yapabiliyor. Ayrıca Qualcomm, Snapdragon 400 işlemcisi yine kristal kalitesinde konuşma vaadinde de bulunuyor.

İşlemci 13.5 Megapiksel’e kadar kamera desteğine de sahip.Her ne kadar işlemci bu desteğe sahip olasa da bir çok üretici maliyetleri düşürebilme ve daha uygun fiyatlı telefonlar satabilmek için yine iyi sensörlü fakat daha düşük çözünürlüğe sahip kameralar kullanmayı tercih edeceklerdir.

SnapDragon 400 işlemcisinin bağlantı özelliklerine gelecek olursak; USB 2.0, Bluetooth 4.0, 802.11n/ac (2.4/5GHz) Wi-Fi ve Qualcomm IZat GPS teknolojilerine sahip. NFC desteğine sahip olan işlemci Qualcomm Quick Charge 2.0 (PM8x26) teknolojisi de sahip.

Son olarak da işlemcinin Hexagon QDSP6 DSP (dijital sinyal işleme) teknolojisine sahip olduğunu da belirtelim.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

 1. Qualcomm Snapdragon 400 MSM8228
  Bu işlemciyi kullanan s3neo,s5mini,not3neo vs… hepsindr ısınma sorunları çok fazla çöp işlemci benim s3 neo bu chip sayesinde 70 derecenin altına hiç düşmüyor.

  • Cihaz ısınmaları, telefon üreticilerinin işlemci politikalarıyla direkt ilişkili olmasındandır..! (Kesin bilgi!) Örnek olarak söylüyorum: Sony Xperia T2 Ultra dual, MSM8228 parça numarası kullanıyormuş ve şimdi baktım..! Üstelik bu 6 inç ekrana sahip bir cihaz olmasına karşın, bahsettiğin modelleri işlemci performansı açısından darmaduman edecek bir modeldir. Isınma da bu performans ile ilişkili olacağından, senin örneğini verdiğin modellere göre nispeten daha az olacaktır.! Cihaz ısınmaları, normaldir..! Çünkü, gerek internete girme ve gerekse de farklı amaçlar doğrultusunda kullandığımız cihazların, sürekli çalışma halinde olan işlemcilerinin kendini ve cihazı ısıtması doğaldır, yani çalışan işlemci ısınır.! Bunun önüne geçmenin tek yolu, cihazı daha az kullanmak ve diğer güç (pil) ya da donanımsal özellikleri verimli kullanacak şekilde sınırlandırmaktır.! Xperia örneğini vermem de bu yüzden, çünkü SONY işlemci ve donanımsal özellikler bakımından mobil cihazlarda, son derece tutucu ve muhafazakar bir politika izlemektedir.! Bunu, gelişmiş pil veya güç ayarları ya da uygulamaları ile göstermektedir..! ? Bir daha cihaz alacağın zaman, Sony Xperia modelleri tavsiyemdir..!

  • Fatih, sana çok ama çok aşırı ve şiddetli biçimde Sony Xperia M2 D2303 model cihazı almanı öneriyorum..! Senin kullandığın, s3 neo yu inceledim ve dolayısıyla senin bütçeni de göz önünde bulundurarak, kesinlikle almanı tavsiye ediyorum. Bu M2 de senin neo ile aynı yıl çıkışı olan bir model ve artık 0 ı kutusunda Türkiye ‘de bulman çok zor..! Ben en son aldığım M2 yi, 2016 yılı yani geçen sene ve tam da bu zamanda, kurban bayramı döneminde almıştım, tabi halen kullanıyorum..! ? Ayrıca bu son aldığım M2, aynı model olarak 3. oldu, yani tam 3 tane aldım ve gene bulsam alırım. 😀 😀 😀 Demem o ki, artık bulunabilirliği yoktur gibi, bulmak zor..! 2. El olarak piyasada mevcut, ama bahsettiğim tabiki 0, ancak yurtdışında halen 0 olarak bulmak mümkün gibi, araştırmana bağlı ve yurtdışı tabi bir de IMEI sorun olacağı için, yinede Turkiye üzerinde derinlemesine bir araştır derim..! Aldığın vakit, kesinlikle pişman olmayacağına garanti verebilirim, gerçi elektronik cihaz biraz da şans meselesi ama ben yine de garanti veriyorum. Zaten senin neo ile aynı yıl bir model oluşundan mütevellit, bir bakıma alternatif sayılır..! ? Ama ne alternatif..! Böyle alternatife şapka çıkarır adam..! ? Çünkü nice üst düzey ve de özellikle Sony Xperia marka cihazlar ile her açıdan kapışıyor..! ? Bilgine..! Bu cihazda gizemli bir güç ve güzellik var..! Ayrıca dünyanın en tasarım harikası bir telefonudur..! ? Of yeter, umarım bulabilir ve alırsın..! ? Aldığında senin adına sevinirim..!

 2. Son olarak, (şaka maka 400’ün muazzam reklamını yaptık anasını satayım..! ?) snapdragon 400 işlemcisinin gücünü “teorik” fiziki koşullar kategorisinde de gözler önüne seren, video url adresinide bırakıp kaçıyorum..! https://www.youtube.com/watch?v=K2Z5YIZ24yI adresinde görmüş olduğunuz, bu minik robot ta snapdragon 400 işlemcisinden yararlanmaktadır.! ?

  • Birde bu var ;
   Wi-Fi

   Wi-Fi Standards
   802.11ac Wave 2
   802.11n
   802.11a/b/g
   Wi-Fi Spectral Bands
   2.4 GHz
   5 GHz
   Peak Speed
   150 Mbps
   Channel Utilization
   20/40/80 MHz
   MIMO Configuration
   1×1 (1-stream)
   Peak QAM
   256 QAM
   Wi-Fi Features
   MU-MIMO
   Integrated baseband

   QUALCOMM belkide herhalde daha önceki yorumlarda da dile getirdiğim bu çelişkileri ortadan kaldırmaya yönelik, bir süredir web adresinden de “tüm” işlemcilere yönelik kapsamlı özellikler bilgilendirici güncellemeler yapmaya başladı.! (Geçtiğimiz yıl web sitesinde bu uygulama yoktu..!)
   Bkz. https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/processors/400

   • Ayrıca konudışı ve uzunca zamandır kafamı kurcalayan bir sorum olacak Ahmet, bilgin varsa cevabını bekliyorum ve şimdiden teşekkür ederim.!
    Soru: Telefon işlemcilerinde, çift dokunarak ekran ve cihaz uyandırmayı kontrol eden ya da destekleyen arabirim varmıdır..? Varsa adı nedir..? Buradan yola çıkarak, Xperia M2 D2303 cihazda çift dokunarak ekran uyandırma ve kapatma özelliğinin, donanımsal desteğinin olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmaya çalışacağım. ? Varsa baya sevineceğim..! ?

    • Böyle bir birim yok ancak ekranın bu özellik için tasarlanmış olması gerekli. Şöyle ki bu tıklayarak açma özelliği ilk olarak LG tarafından getirildiğinde kısa bir süre sonra mağazada knock uygulamaları çıkmaya başladı. Bunları ben de o zaman ki Nexus 4 telefonuma kurup yükledim, tıklama ile ekran kapalıyken açıklıyordu da ancak telefonda kullanılan panel IPS olduğu için dokunmatiğin çalışması için komple panelin açılması gerekiyordu. Sabah çok fazla fark edilmese de geceleri çok hafif bir ışığın olduğunu görebiliyordum. Belki de bu özelliği en iyi şekilde kullanmak için root atılması gerekiyordu. Bildiğin gibi telefona root erişimi verildiğinde sadece üreticinin değiştirebileceği CPU/GPU çalışma frekansı, yazılım ile donanımın birbiri ile uyumlu çalışmasını sağlayan kerneli, ekran renk ve gama değerlerini falan değiştirebiliyorsun. Belki root erişimi verilirse IPS ekranlarda da aynı AMOLED ekranlarda olduğu gibi panele enerji verilmeden 3. parti bir uygulama ile çalıştırıla biliyordur. Zira LG, Sony ve HTC’nin kullandığı ekranlar IPS veya LCD olmalarına karşı panele enerji vermeden kendi yazılımı ile bu özelliği çalıştırabiliyorlar.

     • Cevabın için teşekkürler, aslında daha yazdığın gün okudum ama bir cümlenden yola çıkarak, geçte olsa bende birşey eklemek isterim.!
      Ahmet yazdı: Sabah çok fazla fark edilmese de geceleri çok hafif bir ışığın olduğunu görebiliyordum.
      Zafer yazdı: Evet, dediğin gibi böyle bir durum var ve ne yazıkki, Play Store ‘da yer alan uygulamaların tamamı böyle diyebilirim. Yani ihtiyaca yönelik yazılımlar veya uygulamalar yapılamıyor ya da yapmıyorlar. “Hafif ışığın olduğunu görebiliyordum” kısmına gelirsek, bu da tamamen cihazın sensörlerinden yararlanıldığı için, yani sadece ekran kararıyor ve ekran kapanma ya da uyku fiziksel olarak gerçekleşmiyor.! Cihaz ekranı kapalı gibi görünse de arka planda çalışmaya devam ediyor. Sözkonusu durumları gözlemledikten sonra ve senin cevabına rağmen, ben hala bu olayı donanımsal yani işlemci desteğine bağlamaya çalışıyorum. Ama yinede bilemiyorum, belki de yanılıyorumdur.! ? Ümit fakirin ekmeğidir.

 3. Bu konuda, yani snapdragon 400 ile ilgili son deneyimlerimi paylaşmak istedim, yeniden selamlar,
  Gigabyte ethernet altyapı ve doğal olarak bu altyapıyı verimli kullanabilmek için, 1000 Mbps yani diğer değişle 1 Gbps destekli modemlerin kullanıldığını öngördüğüm, bir şirket wifi ‘sine bağlanarak yakaladığım ve telefonda sözkonusu wifi ağının üzerine tıkladıktan sonra görülen “teorik” hız, tam olarak 150 Mbps şeklinde gerçekleşmiştir.! Konuyu toparlamaya çalışayım, 1 Gbps destekli modemlerin sadece 802.11 ac/ ve üst seviye olarak 802.11 ad/ frekansları ile o hızı sağlayabileceği, eğer (teorik) olarak düşünülürse, snapdragon 400 ‘ün gerçektende 802.11 ac/ desteği sunuyor olduğu sonucunu, çıkarım olarak elde ediyorum..! Diğer önemli husus ise, snapdragon 400 ‘ün tam anlamıyla, ideal ya da ideale yakın, yani gerçek anlamda güçlü bir LTE Modem barındırıyor olduğu gerçeğidir. Bunun için ayrıca bkz.https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Qualcomm_Snapdragon_devices + Snapdragon 400 series + Model number: 8926 (400 serili cihazlarda “ağırlıklı olarak” kullanılan parça numarası.!)

  • Ekleme: http://i.hizliresim.com/7vaDda.jpg ekran resmimizi iliştirelim, şöyle bir kenarda dursun..! 🙂 tabiki üst seviye işlemci seri modelleri mutlaka daha iyidir ama her nedense muazzam bir performans var işlemcide, o kadar ki işlemci hızı konusunda bana göre snapdragon 800 serileri ile kapışır, geçen gün 600 serisi bir işlemci ile dokunma ve işlem yapma bakımından kendimce test ettim 400 ‘ü ve pek bir fark göremedim, zaten telefon işlemci performansı vaadi ile tanıtılıyor sonymobile.com ‘da..! Ha şu da var ki, 1.7 GHz krait kavramsal düşünüldüğünde, söylediklerimin gerçeklik payı yüksek..!

 4. Ahmet, site güzel başarılar ve bu arada bende memnun oldum, peki bu yazışmalara göre, Sony Xperia M2 D2303 cihazda şuan ve halihazırdaki, işlemci dokümanında bulunan bilgiler ışığında 802.11 / ac olup olmadığı noktasında düşünceniz nedir..?

  • Hocam ben bir kaç kaynaktan baktım ama Sony Xperia M2 D2303, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n standartlarına destek veriyor. Yani bir Wirless’den en fazla alacağınız hız 54 Mbit/s’ye kadar.

   Çok n ile ac arasında çok fazla bir fark yok. Tek fark “Wi-Fi 802.11 n 2.4Ghz” bandından yayın yaparken, Wi-Fi 802.11 ac 5.0 GHz” bandından yayın alışverişi yapıyor. Frekansın yüksek olmasında dolayı da daha verimli veri transferi ve daha uzun mesafelerden Wirless’ın çekmesi gibi avantajları da var.

   Ancak en başta bundan yararlanmak için Wirless modeminin AC standardını desteklemesi gerekli. Şahsen ben TTNET’in verdiği modemi kullanıyor ve modemde AC desteği yok. Telefon AC destekli olmasına rağmen bundan faydalanamıyorum..

   • Hocam ben bir kaç kaynaktan baktım ama Sony Xperia M2 D2303, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n standartlarına destek veriyor. Yani bir Wirless’den en fazla alacağınız hız 54 Mbit/s’ye kadar.
    Cevap: Zaten 1. yorumda bu durumdan bahsetmiş ve bir muamma olduğunu söylemiştim. Evet gerçektende ürün tanıtıcı veya karşılaştırma yapan tüm siteler, istisnasız olarak bu durumdan böyle bahsediyor, buna Resmi Xperia Web Sitesi Sony Mobile yani http://www.sonymobile.com/ ‘de dahil..! Yani 802.11 a/b/g/n durumundan bahsediyorum..!
    **Çok n ile ac arasında çok fazla bir fark yok.
    Cevap: Aslında teoride var bana göre, çünkü 802.11 ac/ modemler içinde, MU-MiMO 1, 2x ya da VİVE 1,2x şeklinde, geliştirmeler yapılan kategorizasyon versiyonlardan bahsediliyor.!
    Tek fark “Wi-Fi 802.11 n 2.4Ghz” bandından yayın yaparken, Wi-Fi 802.11 ac 5.0 GHz” bandından yayın alışverişi yapıyor. Frekansın yüksek olmasında dolayı da daha verimli veri transferi ve daha uzun mesafelerden Wirless’ın çekmesi gibi avantajları da var.
    Cevap: Bu durumdan ise 2. yorumda kısmen bahsetmiştim. Dediğim gibi, hem daha dün inceleme yaptığım htc marka bir telefonun, wifi gelişmiş seçeneklerindeki wifi frekans bandı kısmında, hemde kendi cihazımda yani Sony Xperia M2 D2303 ‘te bulunan wifi gelişmiş seçeneklerindeki wifi frekans bandı kısmında 5GHz seçenekleri bulunuyor..! Zaten muamma burda başlıyor, işin daha da ilginç yanı ise mesela, sözkonusu htc telefonda Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939 kullanıyor ve o işlemcideki ac/ desteği durumundan, bendeki Sony Xperia M2 ‘nin kullandığı Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 ‘ya ait ac/ desteği durumundan, (daha net ve belirgin) söz ediliyor olmasına rağmen, sözkonusu htc telefon içinde aynı muamma söz konusu, yani tanıtım yapan satış, karşılaştırma veya herhangi ürün tanıtım sitelerinde de, 802.11 a/b/g/n olarak söz ediliyor.
    **Ancak en başta bundan yararlanmak için Wirless modeminin AC standardını desteklemesi gerekli.
    Cevap: Kesinlikle katılıyorum..!
    **Şahsen ben TTNET’in verdiği modemi kullanıyor ve modemde AC desteği yok. Telefon AC destekli olmasına rağmen bundan faydalanamıyorum..
    Cevap: Al derim mutlaka, şimdi olmasa bile ilerleyen dönemlerde bende almayı düşünüyorum.

    • Hocam belkide şöyle de olabilir. Benim bir Nexus 4 telefonum vardı. Global pazara 3G ile çıkmasına rağmen telefonun işlemcisi 4G desteğine sahipti. Ama Google ve LG telefonu çıkartırken hem 4G özelliğini kapatmıştı. Çeşitli ROM’lar la 4G desteğini kullanılabiliyordu ama çok verimli olmuyordu..

     Belki burada da ona benzer bir durum vardır. Bende telefonun ayarlarına (telefon modem ayarları) baktığımda 4G’yi görebiliyordum ama yazlımı tarafında bulunan ayarlarda 4G falan gözükmediği gibi sadece yazılım tamamen değiştirildiğinde (Yeni ROM’la) görülüp kullanılabiliyordu.

     Belki burada da buna benzer bir şey olabilir. Yine de araştırmak lazım.

     Modemi yakın bir zamanda değiştirmeyi düşünüyorum ancak biraz piyasa araştırması yapmam lazım… Düzgün bir şey almak istiyorum..

     • **Şahsen ben TTNET’in verdiği modemi kullanıyor ve modemde AC desteği yok. Telefon AC destekli olmasına rağmen bundan faydalanamıyorum..
      Cevap: Al derim mutlaka, şimdi olmasa bile ilerleyen dönemlerde bende almayı düşünüyorum.
      ***Modemi yakın bir zamanda değiştirmeyi düşünüyorum ancak biraz piyasa araştırması yapmam lazım… Düzgün bir şey almak istiyorum..
      CEVAP: Muhtemelen TTNET’in verdiği halihazırdaki modeminde AirTies ‘tir. Şayet öyleyse şaşma derim, sonuç olarak AirTies ‘inde 802.11 ac/ destekli modemleri mevcut..!

 5. Sözkonusu Snapdragon 400 PDF dokümanı bende inceledim, hatta telefonda şuan indirilmiş vaziyette, zaman zaman istediğimde tekrar tekrar hala incelerim, zaten burda verdiğin bilgilerde zannediyorum o doküman referans yapılmış..! Söylediklerini iyi derecede anlamakta birlikte, katılmıyor da değilim..! Ama şöylede bir durum varki, parantez açmakta yarar görüyorum. O da şudur, varsayalım telefon üreticisi o desteği istemiyor, ve işlemci üreticisi ile o yönde bir anlaşma yapıyor, fakat işlemci üretimi öyle kenarından köşesinden bir şeyler eksiltme yaparak sürdürülebilir bir olay olmasa gerek, yani zordur tahminim..! Çünkü mikro işlemcilerde devreleri oluşturmak basit bir iş gibi gelmiyor, hakeza ve her nekadar robotik sistemlere bu üretimler iyice entegre olmuşsa da, üretilen ürünün minik birşey olması ve dahada önemlisi hassas oluşu, böyle üretim süreçlerini zorlaştırır düşüncesindeyim, ha tabi iyi bilen bir arkadaş çıkar da bilgilendirme yaparsa, tevatürden konuşmamış olurum, aslında bilgim yok evet ama bazı şeyleri tahmin etmek zor değil gibime geliyor. Neticede burada devre eksiltme gibi bir durum olamaz diye düşünüyorum bu doğrultuda, yani olabilse bile o zaman neden şirket ac destekli diye bahsetmek ihtiyacı duyuyor, sonuç olarak sözkonusu telefon üretilmiş ve satılmış, kullanım başlamış olacak, yani bir ürün belli standartlar doğrultusunda üretilebilir ki, bu özellikle işlemci üreticisi tarafında çok daha önemli ve geçerli bir standarttır..! Geriye dönüş mümkün değildir, çünkü satın alan kişi ben bu telefonu alıyor, kullanıyor ama işlemci özellikleri benim beklentilerimi donanım veya özellik bazında karşılamıyor, alın bu telefonu açın, işlemciyi ek özelliklere kavuşturun ve bana yeniden iade edin deme şansına sahip değil, neden çünkü sözkonusu üretim standartları göz önünde bulundurularak zaten üretim gerçekleşmiştir..! Bu benim aslında incelemelerim sonunda ortaya koyduğum ve böyle olduğuna inandığım bir tez..! Tabii gerçek bilgi bana göre hem işlemci hemde telefon üreticisi tarafında, aslında bilgi almak ve bu çelişkileri şirketlere aktarmak gerekli..! Yukarıda doğru olduğuna inandığım tez diye bahsettigim durum konusunu, şöyle izah etmek ihtiyacı hissettim. X bir orta – üst segment HTC telefonu, daha dün ve hem wifi gelişmiş seçeneklerindeki, wifi frekans bandı kısmında bulunan 5ghz ve yine telefonun kendi işlemcisinde bulunan özellikleri, sözkonusu işlemciye ait PDF dokümanı ki, o da snapdragon 600 serisi bir işlemci, birlikte değerlendirme yaparak inceleme yaptıktan sonra bu sonuca vardım. Çünkü teorik olarak verilen birçok bilgiye göre, 802.11 ac/ sadece 5ghz frekans bandı içinde çalışan bir teknoloji olduğu ifade ediliyor..! Ha bu arada, diğer bazı edindiğim bilgilerde son geliştirilen 5G mobil bağlantı hızlarının standartları arasında, 802.11 ac / önemli bir yere sahip olacakmış, araştırma ve geliştirmeler bu yönde çünkü..!
  Saygılarımla,

  • Zafer bey öncelikle bu özenle yazılmış yorumunuz için teşekkür ederim. Sizin gibi ziyaretçileri sitemizde görmek gerçekten çok güzel.

   Size bilgim dahilinde anlatayım. Kesin doğrudur demiyorum ama okuduğum ve duyduğum kadarıyla şu şekilde yapılıyor.

   İşlemci üreticisi bir işlemciyi üretirken genel olarak bir çok özellik değiştirilemez ve işlemci neyse odur. Ancak bunu bir tek işlemci olarak düşünmemek lazım. Bir Chipset aynı zamanda. İşlemci üreticisi bu cihpsetin içinde CPU, GPU, modem (3G/4G vs, Wirless, Bluetooth) gibi bir çok şeyi içinde barındırıyor. Telefon üreticisi sadece bu işlemciyi ana karta monte edip telefonun donanım kısmını halletmiş oluyor.

   Ancak telefon üreticisi işlemciyi belli oranda konfigüre edebiliyor. Yani Chipsetin üzerinde bulunan Wirless modemini, 3G/4G modemini, Bluetooth chipini, ses çipini (bunu telefon üreticisi de değiştirebiliyor) vs. bir çok şeyi kendi isteği ve ihtiyacı doğrultusunda değiştirebiliyor.

   Bunun en güzel örneği Galaxy S7’de mevcut. Galaxu S7’de kullanılan işlemci CAT12 (600 Mbps download ile 150 Mbps) kadar destek verirken mevcut sürümde CAT9 (450 Mbps download ile 100 Mbps) veya veya CAT6 modem kullanılıyor. Yani Samsung CAT12’yi şuan için gereksiz olduğunu düşünüp bir alt hızdaki modemi kullanmış.

   Şimdi tek bir telefon olarak düşünüldüğünde 2 dolar gibi düşük bir kar elde ediyor gibi düşünseniz de bunun 1 milyon veya 10 milyon telefon ile çarptığınızda çok büyük meblağlara geliyor.

   Ben bu şekilde biliyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Saygılarımla..

 6. Sony Xperia M2 D2303 cihaz, sözkonusu işlemciyi kullanıyor olmasına rağmen, 802.11 / ac destekli oluşundan nedense hiçbir satış, karşılaştırma veya herhangi ürün tanıtım sitesi bahsetmiyor. Hiçbirinde bu özellik gösterilmiyor. Sadece 802.11 a/b/g/n standartları olduğu yazılı, buna Resmi Xperia Web Sitesi Sony Mobile, yani http://www.sonymobile.com/ ‘de dahil..! Anlamak mümkün değil, ha şu varki standartları arasında a/b/g/n şeklinde yer verilirken, başa eklenen a/ ‘dan sa kastedilen o halde /ac destekli var olduğu bilinen cihazlar, söz konusu satış, karşılaştırma ya da herhangi ürün tanıtım sitelerinde, neden özellikle a/b/g/n/ac (vb. farklı kombine sıralama şekillerde özellik olarak gösteriliyor, tam anlamıyla muamma..!

  • Hocam işlemci üreticisi Qualcomm, SnapDragon 400 ile ilgili yayınladığı PDF dökümanında Telefon üreticisi isterse Wi-Fi ac destekli bir modem de konfigüre edebilir anlamında. Ancak üreticiler maliyeti ve fiyatı düşürmek için bu destekleri tercih etmeye biliyor.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!