Perseverance Mars gezgini Linux’u Başka Bir Gezegene Götürdü

Projenin arkasındaki ekip, Perseverance gezgininin Mars’a inişinin sadece bilim için değil, aynı zamanda açık kaynaklı yazılım için de bir zafer olduğunu açıkladı.

NASA, “güvenli ve kanıtlanmış” yazılımı kullanma teklifinde, Linux’a ve açık kaynağa döndü. NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL) Mars Helikopteri Operasyonları Lideri Tim Canham, IEEE Spectrum ile yaptığı görüşmede, “Bu, Linux’u ilk kez Mars’ta uçuracağız” dedi.

Canham, çok fazla ayrıntıya girmeden, Perseverance Mars gezgini altında bulunan Ingenuity adlı küçük helikopterde NASA’nın kullandığı uçuş yazılımı çerçevesinin aslında CubeSats adı verilen minyatür uydular için geliştirildiğinden bahsetti.

F´üssü olarak adlandırılan çok platformlu çerçeve, birkaç yıl önce JPL tarafından açık kaynaklıydı. Proje aktif olarak geliştirildi ve başlangıçta küçük ölçekli uzay uçuşu sistemleri için uyarlanmış olsa da, şimdi kızıl gezegende etrafta uçacak olan otonom küçük helikopterin bir parçası.

Açık Kaynak zaferi

Bu, uzaya çıkan ilk açık kaynaklı yazılım değil. NASA’nın aslında Açık Kaynak Girişimi (OSI) onaylı bir açık kaynak lisansı olan NASA Açık Kaynak 3.0 lisansı altında yayınladığı 500’den fazla yazılım projesi bulunmaktadır.

Röportajda Canham, Perseverance gezgini veya Ingenuity helikopteri veya her ikisine de atıfta bulunup bulunmadığının ayrıntılarını tekrar atlayarak “Linux işletim sistemi üzerinde çalıştıklarını” ekledi.

Tıpkı açık kaynak gibi, Linux da birkaç yıldır NASA’nın iyi kitaplarında yer alıyor. Uzay ajansı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki bilgisayarları yöneten United Space Alliance ile birlikte 2013 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki bilgisayarları Debian Linux’a geçirdi.

Canham, en son Mars görevini açık kaynak için bir galibiyet olarak adlandıracak kadar ileri gitti.

“Bu bir tür açık kaynak zaferi, çünkü açık kaynaklı bir işletim sistemi ve açık kaynaklı bir uçuş yazılımı çerçevesi ve bir gün bunu kendiniz yapmak isterseniz raftan satın alabileceğiniz ticari parçalar uçuruyoruz.”

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!