Mac Pro Bilgisayarlar 40 CPU ve 128 GPU Çekirdekli Olacak

5nm üretim geometrisi ile geliştirilen birinci nesil M1, M1 Pro ve M1 Max yongalarının yerini PC’de yerini alacak yeni nesil Apple Silicon yongasının en az 2 farklı varyasyonla geleceği ve en yüksek CPU ve GPU gücüne sahip olacağı söyleniyor.

2022 yılında TSMC‘nin 5nm üretim geometrisinin geliştirilmiş bir versiyonu kullanılması planlanan yeni M2 yongaları, gelecekte üretilecek Macbook Pro ve Mac Pro’lar da kullanılması planlanıyor. Veya olası bir plan olarak M1 Max işlemcilerinin revize edilmiş bir versiyonunun 2’li ve 4’lü gruplar halinde Mac Pro’larda kullanılabileceği de söyleniyor.

Diğer yandan 2023 yılı için M3 hazırlıklarının da planlandığı Apple tarafında, TSMC’nin 3nm üretim geometrisine geçmesi ile 40 CPU çekirdeğine ve 128 GPU çekirdeğine sahip olması bekleniyor. M1 işlemcilerde 8 CPU çekirdeği, M1 Pro ve M1 Max işlemcilerinde ise 10 CPU çekirdeği kullanıldığı düşünüldüğünde Apple için büyük bir performans sıçraması olacağı düşünülüyor.

Mac Pro Bilgisayarlar 40 CPU ve 128 GPU Çekirdekli Olacak

Şu an M1 işlemcilerin bile GPU ve CPU olarak en güçlü işlemcilerle kafa kafaya sonuçlar vermesi ve bazı noktalarda çok daha avantajlı olması ile büyük bir gelişme olarak görülürken, 2. nesil ve 3. nesil (M2 ve M3) yonga setleri ile İntel ve AMD arasında ciddi farklar yaşanacağını söyleyebiliriz. Özellikle ısıl dağılımının çok rahat yapıldığı Mac Pro’larda fark 2x veya 3x seviyelerine kadar gelebilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!