Kodi 19 ‘Matrix’ Kod Adıyla Final Sürümünü Yayınlandı

Multimedya uygulaması Kodi 19’un son sürümü olan Matrix kod adı kamuoyuna duyuruldu. Yeni sürüm, desteklenen tüm işletim sistemleri için resmi proje web sitesinde indirilebilir durumda.

Kodi, masaüstü sistemler, mobil cihazlar ve Raspberry Pi için kullanılabilen bir eğlence uygulamasıdır. Yazılımın, tüm eğlence ihtiyaçlarını, müzikleri, filmleri, TV’yi, fotoğrafların İnternet radyosunu ve daha fazlasını yönetmekten, özelleştirme seçeneklerine ve sisteme ihtiyaç duyduğunuz özellikleri eklemek için kapsamlı bir eklenti sistemine kadar birçok özelliği mevcut.

Kodi blogundaki resmi duyuru, yeni sürümde yapılan değişiklikler hakkında fikir veriyor. Burada yayınlanan bilgilere göre, Kodi 18’in piyasaya sürülmesinden bu yana “yaklaşık 600.000 satır kod” eklendi, değiştirildi ve kaldırıldı.

Mevcut kullanıcıların, Python 2’nin desteğinin sona ermesi nedeniyle eklentiler söz konusu olduğunda ekibin Python 3’e geçtiğini bilmeleri gerekir. Birçok eklenti güncellenmiştir veya güncellenecektir, ancak bazılarının güncellenmemesi ihtimali vardır ve bu, bu eklentilerin artık Kodi 19’da kullanılamayacağı anlamına gelir.

Diğer değişiklikler söz konusu olduğunda, çok şey var. İşte öne çıkan önemli değişikliklerin hızlı bir listesi:

Video oynatma: Windows 10’da AV1 yazılım kod çözme, HLG HDR ve statik HDR10 oynatma, Android’de statik HDR10 ve dinamik Dolby Vision HDR desteği ve daha fazla OpenGL bikübik ölçekleyici.
Ses çalma: gelişmiş meta veri işleme, kitaplık iyileştirmeleri.
Oyunlar: piksel sanatı oyunlarını geliştirmek için uygulanan tamsayı ölçeklendirme. İOS’taki Kodi; Xbox, Playstation ve diğer Bluetooth oyun denetleyicileri için destekleniyor.
Tema: müzik ekranı yeniden tasarımı, görüntü dosyası iyileştirmeleri, güncellenmiş grafik kullanıcı arabirimi kontrolleri.
Altyazılar: altyazılar için bir opaklık ayarlama seçeneği, sabit zaman damgası kaplaması.
PVR ve Canlı TV: PVR hatırlatıcıları, ana ekran widget’ları, kanal numarası ve sıralaması, performans iyileştirmeleri ve daha fazlası.
Güvenlik: “üçüncü taraf depolarının ilgisiz eklentilerin kodlarının üzerine yazmasını” önlemek için geliştirilmiş eklenti kurulumu. Bozuk ve kullanımdan kaldırılmış eklentiler artık vurgulanmıştır ve Kodi’nin web arayüzünü parolayla korumak için yeni varsayılan gereksinim.
Platforma özel: Önceki üç ikili dosya yerine çoklu pencereleme sistemleri (Wayland, X11 ve GMB) için tvOS ve tek Linux ikili programı desteği.

Değişiklik günlüğünün tamamı henüz resmi Wiki web sitesinde yayınlanmadı, yakın bir zamanda erişillebiir durumda olcak.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!