Karıncalar Karmaşık Bir Arama Modeli Kullanıyor Olabilir

Biyologlar uzun zamandır karıncaların yeni ortamları keşfederken amaçsızca dolaştığını varsayıyordu. Arizona Üniversitesinin yapılan yeni bir araştırmada kaya karıncalarının metodik ve kıvrımlı bir yol izleyerek arama yaptığını öne sürüyor.

Bilmediğiniz bir markette dolaşırken, aynı yoldan iki kez geçmeden ihtiyacınız olan her şeyi bulmanızı sağlamak için kendinizi her koridorda sıralı ve metodik olarak yürürken bulabilirsiniz. Ancak bazen mağazanın karşısında bir “satılık” tabelası gördüğünüzde veya bir şey unuttuğunuzu fark ettiğinizde olduğu gibi bu düzenli arama sürecinden sapabilirsiniz. Arizona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, bazı karıncaların da yiyecek ve barınak arayışlarını benzer şekilde sürdürdüğünü orataya çıkardı.

iScience dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir makalede, UArizona araştırmacıları kaya karıncası kolonisi üzerinde yaptığı deneylerde alışılmadık bir ortama yerleştirilen karıncaların daha önce düşünüldüğü kadar rastgele olmayan bir şekilde dolaştığını keşfettiler. Karıncalar, doğal ortamlarında keşfi optimize etme potansiyeline sahip bir yöntem olan bazı rastgele hareketlerle birleştirilmiş sistematik ve karmaşık bir model izledikleri ortaya çıktı.

Karınca arama modeli, karınca yemek bulma yolu, karınca yuva bulma yolu

Popp, “Araştırmamız, karıncaların nispeten düzenli bir uzunluk ölçeğinde Amazon havzasında kıvrımlı bir nehir gibi sorunsuz bir şekilde sola ve sağa döndüğünü gösterdi” dedi. Karıncaların aşırı dönüşler ve döngüler yaparken kendi yollarından tekrar tekrar geçmemelerini nasıl sağladığı şu an için bilinmezken, UArizona Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Bölümü’nde profesör olan Dornhaus, “Bu sonuçlara dayanarak, birçok hayvan, gerçek ve karmaşık habitatlarda verimliliği ve sağlamlığı optimize eden karmaşık rastgele ve sistematik arama kombinasyonları kullanıyor olabilir.” Dedi. “Bu keşif, tüm hayvan hareketlerine yepyeni bir bakış açısı getiriyor.” eklemelerini yaptı.

Araştırmacılar, diğer karıncalardan farklı olarak 7.000 fitin üzerindeki yüksekliklerde kayaların arasın yaşayan kaya karıncalarının dolambaçlı veya zikzak yürüyüş modelinin, salt rastgele bir aramadan daha verimli olduğunu, kullandıkları modelle kendi yollarından daha seyrek geçerek geniş bir alanı daha kısa sürede tarayarak keşfedebildikleri düşünüyor.

Araştırma sahibi Popp, “Bu karıncalar, aşina olduğumuz birçok karınca gibi bariz yiyecek arama yolları oluşturmuyor. Bunun yerine koloni başarısını bireysel toplayıcıların kaynakları bulmasına bağlı olarak bir arama stratejisi benimsiyor.” dedi.

Araştırmacılar, bu kaya karıncalarında gözlemlenen kıvrılmanın evrimsel avantajının diğer böcek ve hayvan türlerinde de mevcut olabileceğini düşünüyor. Karıncaların hareket modellerinin, arama kurtarma görevlerinde veya gezegen keşiflerinde kullanılan otonom robot sürülerinin tasarımına bile ilham verebileceğini öne sürüyorlar.

Kaynak:cell.com
Aracı:phys.org
YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!