iOS Cihazlarda Wi-Fi Özelliğini Tamamen Ortadan Kaldıran Bir Hata Bulundu

İşte komik bir hata: Bir güvenlik araştırmacısı, özenle hazırlanmış bir ağ adının iOS‘un ağ yığınında bir hataya neden olduğunu ve iPhone‘unuzun Wi-Fi‘ye bağlanma yeteneğini tamamen devre dışı bırakabileceğini buldu.

Twitter‘da Carl Schou, belirli bir adla (“%p%s%s%s%s%n”) bir Wi-Fi ağına katıldıktan sonra, o andan itibaren iPhone‘daki tüm Wi-Fi işlevlerinin devre dışı bırakıldığını gösterdi.

Bir iPhone veya iPad “%p%s%s%s%s%n” adıyla ağa katıldığında, cihaz Wi-Fi ağlarına bağlanamaz veya AirDrop gibi sistem ağ özelliklerini kullanamaz. Sorun, cihazı yeniden başlattıktan sonra da devam ediyor (bir geçici çözüm olsa da, aşağıya bakın).

Schuo bunu nasıl anladığını tam olarak açıklamasa da, herhangi bir programcı, hatayı tetiklemek için gereken korkak ağ adında bir model fark etmelidir.

Muhtemel açıklama şudur: ‘%[character]’ sözdizimi, programlama dillerinde değişkenleri bir çıktı dizgisine biçimlendirmek için yaygın olarak kullanılır. C’de, ‘%n’ belirteci, biçim dizgisine yazılan karakter sayısını dizgi biçimi işlevine iletilen bir değişkene kaydetmek anlamına gelir. Wi-Fi alt sistemi muhtemelen Wi-Fi ağ adını (SSID) sterilize edilmemiş olarak dize biçimlendirmesi yapan bazı dahili kitaplıklara iletir ve bu da rastgele bir bellek yazma ve arabellek taşmasına neden olur. Bu, bellek bozulmasına yol açacak ve iOS bekçisi işlemi sonlandıracak, dolayısıyla kullanıcı için Wi-Fi‘yi etkin bir şekilde devre dışı bırakacaktır.

Açıkçası, bu o kadar belirsiz bir olaylar zinciridir ki, zehirli adı kullanan açık Wi-Fi ağları ile vahşi doğada bir sürü Wi-Fi şakacısı aniden ortaya çıkmadıkça, herhangi bir kişinin yanlışlıkla buna düşmesi pek olası değildir. Apple, gelecekteki bir işletim sistemi güncellemesinde bu uç durumu düzeltene kadar, adında yüzde sembolleri olan tüm Wi-Fi ağlarına dikkat edin.

Yine de, bundan bir şekilde etkileniyorsanız, hata donanımınıza kalıcı olarak zarar verecek gibi görünmüyor.

Tüm ağ ayarlarını sıfırlayabilmeli ve baştan başlayabilmelisiniz. Ayarlar’da Genel -> Sıfırla -> Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya gidin. Bu, iPhone‘daki tüm kayıtlı Wi-Fi ağlarını sıfırlar (hücresel ayarlar ve VPN erişimi gibi diğer şeylerin yanı sıra), böylece kötü amaçlı ağ adı bilgisini hafızasından siler. Ardından standart ev Wi-Fi ağınıza bir kez daha katılabilirsiniz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!