Huawei, Apple ve Samsung’dan 5G Teknolojisi için Telif Hakkı Pazarlığı Yapacak

Huawei, 5G teknolojisine ilişkin patent portföyüne erişim için Apple ve Samsung‘dan telif ücreti için görüşmeye başlayacak. Huawei, dünyanın en büyük 5G patent koleksiyonunun sahibidir ve diğer büyük teknoloji şirketlerinden bunlara erişim için “makul” bir ücret talep ederek önemli bir yeni gelir kaynağı yaratmayı amaçlamaktadır.

Huawei‘in Baş Hukuk Sorumlusu Song Liuping, bugün erken saatlerde şirketin Apple ve Samsung ile ücretler ve kapsamlı çapraz lisans anlaşmaları için müzakere edeceğini ve Qualcomm, Ericsson ve Nokia gibi rakiplerden daha düşük ücretler talep edeceğini söyledi. Song, Huawei’nin patentlerinden yararlanmasının “doğal” olduğunu söyledi.

Telefon başına telif ücreti 2,50 ABD doları ile sınırlandırılacak ve bu, Qualcomm‘un sözde haksız fiyatlandırma konusunda Apple ile yasal bir savaşa yol açan 7,50 ABD doları oranından önemli ölçüde daha düşük.

Apple, kablosuz teknolojiler için diğer şirketlere güvenmekten uzaklaşmaya çalışırken, Huawei ile bir anlaşmanın nasıl sonuç vereceği belirsiz. Apple, kendi kablosuz teknolojilerini geliştirmek için Huawei’nin geniş 5G patent portföyünden yararlanabilse de, şirketin bu alandaki açık bağımsızlık arzusu sürdürülebilir uzun vadeli bir anlaşma şansını baltalayabilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!