Honda, Hidrojen ve Plug-in Hibrit Clarity Otomobillerinin Üretimini Sonlandırıyor

Autoblog‘un bildirdiğine göre Honda, geçen yıl Clarity EV‘yi bitirdikten sonra hidrojen yakıt hücreli ve plug-in hibrit Clarity modellerinin üretimini bu yaz sonlandırıyor. Nikkei’ye göre, kararın zayıf talep ve Honda’nın yeni elektrifikasyona odaklanması nedeniyle alındığı bildiriliyor.

Clarity yakıt hücreli araç, ABD’de 71.200 dolarlık yüksek bir fiyat etiketi ve ABD’de hidrojen yakıt ikmali altyapısı eksikliği nedeniyle ABD’de en başından beri engelliydi. Clarity EV, PHEV ve yakıt hücresi modellerinin sona ermesiyle birlikte, Honda şu anda ABD’de hiç elektrikli model üretmiyor.

Ancak şirket, 2022’ye kadar kiracılar için yeterli miktarda Clarity yakıt hücresi modeli üreteceğini ve öngörülebilir gelecek için destek sağlayacağını söyledi. Honda daha önce 2024 için bir elektrikli otomobil çıkaracağını ve 2040 yılına kadar sadece sıfır emisyonlu EV’leri satmayı planladığını açıklamıştı.

Bunlar EV’leri içerebilir, ancak Honda da yakıt hücreli araçlar geliştirmek için GM ile bir anlaşma imzalayarak hidrojenden henüz vazgeçmedi. Bununla birlikte, ABD’deki hidrojenin çoğu, doğal gazın yeniden yapılandırılmasıyla üretilir, bu nedenle, yakıt hücreli bir aracın egzoz borusundan yalnızca su çıksa bile, yakıt hala sera gazları salmaktadır.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!