Görsel Dille ile Oyun Programlama – Unreal Engine Blueprint

Oyunlar kod yapıları ile programlanan etkileşimli içeriklerdir. Bunları yapmak için bir kodlama dili bilmek gerekir. Genellikle kolaylık sağlamak için oyun motorları kullanılır. Bu yazıda Unreal Engine oyun motoru içinde bulunun Blueprint görsel programlama dilinin nasıl çalıştığını kısaca anlatmış olacağız.

Blueprint; Unreal Engine oyun motoru için geliştirilen görsel programlama dilidir. Arka planda C++ kodlama dilini çalıştırarak programlamayı görsel bağlantı ve bloklarla yapılmasını sağlayarak öğrenmeyi kolaylaştırır. Bunu kullanmak için Unreal Engine’i kullanmak için Epic Games Lanuncher‘yi kurarak, Unreal Engine 4 oyun motorunu indirmek gereklidir. Epic Games Lanuncher’ı bilgisayarınıza kurduktan sonra sol alt taraftaki Unreal Engine yazısına tıklayarak oyun motorunu ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Unreal Engine oyun yapmanın yanı sıra film, mimari ve tasarım gibi bir çok alanda kullanılabiliyor. Biz yazımızda oyun programlama için kullanacağımız için Games seçeneğinden ilerleyeceğiz. Games’i seçip Next’e tıkladıktan sonra bizi yapımcı tarafından hazırlanmış bir kaç oyun örneği demosu karşımıza çıkıyor. Bu ekrandan oyun demoları arasından First Person üzerinden devam edeceğiz.

Son olarak eğer kodlama bilginiz dahi varsa oyun yapım mantığını ve Unreal engine’i öğrenme süreci boyunca da blueprint’i kullanmanızı öneririm.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!