Google Türkiye’den Esnaf ve KOBİ’ler için Mali Destek

Esnaf ve KOBİ’ler için Google öncülüğünde bir destek programı gerçekleşiyor. “Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Programı” kapsamında 12 milyon dolarlık geniş bir destek paketi açıklayan dev arama motoruna Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu da eşlik edecek.

Yaklaşık 14 yıldır Türkiye’de faaliyet yürüten Google, söz konusu programı Youtube üzerinden gerçekleştirilen bir basın toplantısında açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ve Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu’nun da yer aldığı toplantı ile esnaf ve KOBİ’ler için 12 milyon dolarlık mali bir desteği içeriyor.

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu, online ve offline platformlar aracılığıyla düzenleyecekleri eğitimler sayesinde 24 ay içerisinde 20 bin restoran, kafe sahibi ve çalışanlarına erişmeyi planladıklarını kaydetti.

Google Yükselen Pazarlar Başkan Yardımcısı Meir Brand ise yaptığı açıklamada dijital dönüşüm için işletmelerin finansman ihtiyacı olduğunu belirtip çeşitli değerlendirmelerde bulundu:

“12 milyon dolarlık finans paketi sunuyoruz. Bu sayede büyük bir fırsat sağlıyoruz. Online araçlar, dijital beceriler ve ortaklık sayesinde ekonomik toparlanma hızlanacak. Hedefimiz, Türkiye’de işletmelerin dayanıklı hale gelmesi.

Bunun için de onlara 360 derecelik bir program sunuyoruz. Uzun vadeli bir ortaklıkla dijitalleşmeyi mümkün kılacağız. Türkiye’ye yatırımlarımız devam edecek. Çok net bir şekilde bu yıl zor bir yıl oldu. Gelecek yılı olumlu görüyorum.

Tünelin sonundaki ışığı görmeye başladığımızı düşünüyorum. Çevrimiçi dünyaya ve Türkiye’nin salgın döneminde çevrimiçi platformlarda yaptıklarına bakıldığında kriz sonrasında güçlü çıkacağını söyleyebiliriz.”

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!