Google, IoT işletim Sistemi Android Things’i Öldürüyor

Google, 2019’da genel amaçlı bir IoT işletim sistemi olarak projeden yani Android Things‘den vazgeçtiğini açıkladı, ancak şimdi işletim sisteminin ölümünü detaylandıran yeni bir SSS sayfası sayesinde resmi bir kapatma tarihi verildi.

Cihazları yönetmek için kullanılan Android Things Dashboard, 5 Ocak 2021‘de yeni cihazları ve projeleri kabul etmeyi bırakacak. Geliştiriciler, Google‘ın söylediği noktada 5 Ocak 2022‘ye kadar mevcut dağıtımları güncellemeye devam edebilecekler. Daha sonra dashboard tamamen kapatılacak ve tüm proje verileri yapı yapılandırmaları ve fabrika görüntüleri dahil olmak üzere kalıcı olarak silinecek.

Google, IoT isletim Sistemi Android Things'i Olduruyor 2

Android Things, sensörler ve akıllı ev cihazları gibi küçük, ucuz cihazlardan oluşan bir ağ olan Nesnelerin İnterneti için tasarlanmış Google telefon işletim sisteminin basitleştirilmiş bir versiyonuydu. Bildiğimiz kadarıyla Google asla Android Things‘e dayalı bir cihaz geliştirmedi. Kendi akıllı ekranları ve hoparlörleri, Google Cast platformunun değiştirilmiş bir sürümünü kullanıyor.

Android Things piyasaya sürüldüğünde, Google her Android Things cihazı için “üç yıllık ücretsiz kararlılık düzeltmeleri ve güvenlik yamaları” sözü verdi. Geliştiricilere donanımının “üç yıl garantili uzun vadeli destekle üretim için onaylı” olduğunu söyledi. Bu, Google‘ı Mayıs 2021‘e kadar zor durumda bıraktı, ancak hem SSS hem de resmi Android Things sürümleri sayfasına bakıldığında, Google‘ın bu sözü yerine getirmediği anlaşılıyor. Listelenen son Android Things sürümü, Google‘ın gerçek güncelleme desteğini bir yıl üç ay olarak belirleyen Ağustos 2019‘du.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!