Google, Haritalar’daki Yol Tariflerinde Büyük Güncellemeler Yapıyor

Google, Haritalar‘ı dünyada gezinmek için kullanışlı bir araç haline getirmek için çok çalışıyor ve yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Bugün şirket, uygulamayı daha fazla senaryoda daha yararlı hale getirmesi gereken bir dizi güncellemeyi açıklıyor. Birincisi, AR navigasyon aracı Live View‘u belirli alışveriş merkezleri, havaalanları ve toplu taşıma istasyonları gibi bazı kapalı mekanlara getiriyor. Ayrıca rotalar önerirken, hava durumu ve hava kalitesi verilerini varış noktalarına eklerken ve teslim alma ve teslimat seçeneklerini market perakendecileriyle entegre ederken daha çevre dostu yol tariflerine öncelik veriyor.

İç Mekan Canlı Görüntü

Özet olarak, Live View, kameranızı çevrenize doğrultarak ve sahnenin üzerine yönleri üst üste bindirerek hedefinizin tam olarak nerede olduğunu görmenizi sağlayan bir AR özelliğidir. Bunun iç mekanlarda çalışmasını sağlamak için, Google‘ın “küresel yerelleştirme” adını verdiği “tamamen yeni bir teknoloji” geliştirmesi gerekiyordu. Google Haritalar’ın ürün müdürü bir basın açıklamasında, bunun “bugün bildiğimiz Live View özelliğinin omurgası” haline geldiğini söyledi.

“On milyarlarca sokak görünümü görüntüsünü taramak ve nerede olduğunuzu belirlemek için bunları telefonunuzdaki görüntülerle eşleştirmek” için AI kullanır. Son birkaç yılda yapılan ayarlamalarla Google, “bir binadaki bir nesnenin kesin rakımını veya yerleşimini” anlamak için bunu uyarladı. Bu şekilde, örneğin başka bir havaalanındaki başka bir kapıya gitmeniz için talimat vermez. Bu özelliği, bağlantı uçuşunuzun kapısını aramak için (bir dahaki sefere uçakla seyahat ediyorsanız) veya filminize koşmadan önce bir alışveriş merkezinde yeni yeni restoranı bulmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca size en yakın asansörleri, yürüyen merdivenleri, ATM’leri, tuvaletleri, check-in kontuarlarını, bilet gişelerini ve daha fazlasını bulmanıza yardımcı olacaktır.

İç Mekan Live View artık Newark, Los Angeles, Chicago, Long Island, San Francisco, San Jose ve Seattle gibi ABD şehirlerindeki bazı Westfield alışveriş merkezlerinde yayında. Önümüzdeki birkaç ay içinde, Tokyo ve Zürih’teki belirli toplu taşıma istasyonlarında, alışveriş merkezlerinde ve havaalanlarında Android ve iOS’ta kullanıma sunulmaya başlayacak. Google, daha fazla yer ve şehir için desteğin de geldiğini söyledi.

Çevre açısından zengin ve çevre dostu rehberlik

Kullanıcılarının çevresel ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olma taahhüdünün bir parçası olarak Google, dolaşmak için daha çevreci araçlar ortaya çıkarmaya devam ediyor. Bu yılın ilerleyen günlerinde, yol tariflerine bakmak için Haritalar’ın iOS veya Android sürümünü kullandığınızda, en hızlı rota ile yaklaşık aynı süreyi alırsa, varsayılan olarak en düşük karbon ayak izine sahip rotayı kullanacaktır. Çevre dostu seçenek önemli ölçüde daha fazla zaman alacaksa, Haritalar CO2 etkilerinin bir karşılaştırmasını gösterecek, böylece hızın mı yoksa çevrenin mi daha önemli olduğuna bilinçli olarak karar verebileceksiniz. Ayarlar’da bunu değiştirerek varsayılan olarak en hızlı rotayı görmeye geri dönebilirsiniz. Bu özellik önce ABD’ye gidiyor ve Google “küresel bir genişleme” yolda olduğunu söylüyor.

Diğer ülkelerden bahsetmişken, dünyanın birçok yeri, dizel otomobiller gibi kirliliğe neden olan araçları kısıtlayan “düşük emisyon bölgeleri” belirlemiştir. Bu Haziran ayında Haritalar, bunlardan birinde gezineceklerse kullanıcıları uyarmaya başlayacak ve gerektiğinde alternatif yol tarifleri sunacak. Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda ve Birleşik Krallık’taki uygulamada satışa sunulacak ve şirket daha fazla ülkenin yakında geleceğini söylüyor.

Google ayrıca, araba, yürüyüş ve toplu taşıma gibi şeyler için ayrı sekmeler kullanmak yerine tüm ulaşım modları için rotaları tek bir sayfaya yerleştirecek yol tarifi arayüzünü de yeniliyor. Bu, farklı rotalarda geçecek zamanı karşılaştırmayı kolaylaştıracaktır. Haritalar ayrıca, önceliklerini belirlemek için tercih ettiğiniz gezinme yöntemlerini anlamak için makine öğrenimini ve ayrıca “şehrinizde popüler olan artırma modlarını” kullanacaktır. Örneğin, New York City veya Singapur’dakiler muhtemelen metro veya MRT rotalarını daha yukarıda göreceklerken, Citibike müdavimleri bisiklet rotalarını daha fazla görecek.

Kullanıcıların varış yerindeki ortamı daha iyi tahmin etmelerine yardımcı olmak için Haritalar ayrıca yeni Hava ve Hava Kalitesi katmanları da ekliyor. Bunlar, mevcut sıcaklığı ve tahmini saatlik hava koşullarını (The Weather Company’den veri alarak) gösterecektir, böylece rüzgarlı bir akşam açık havada yemek rezervasyonunuz için bir araya gelebilirsiniz. Google ayrıca AirNow.gov ve Merkezi Kirlilik Kurulu’ndan alınan bilgileri bir konumun hava kalitesi hakkında ayrıntılı bilgi vermek için kullanır, böylece alerjisi olan veya dumandan etkilenen bölgelerde yaşayanlar planlarını buna göre ayarlayabilir.

Teslim alma ve teslimatı kolaylaştırma

Son güncelleme seti (bu sefer her neyse) market alışverişi ile ilgili. Google, ABD’deki Instacart ve Albertsons Cos. İle başlayarak, mobil aramada mağazaların İşletme Profillerine teslim alma ve teslimat süreleri, ücretler ve minimum sipariş bilgileri gibi bilgiler ekliyor. Google bunu daha fazla mağazaya genişletmeyi ve Haritalar’a getirmeyi planlıyor, ancak ne zaman olacağını söylemedi.

Şirket ayrıca ABD’deki süpermarket Fred Meyer ile Portland, Oregon’daki bazı mağazalarında bir pilot program başlatıyor. Fred Meyer’in uygulamasında teslim almak için bir şey sipariş ettiğinizde, teslim almak için mağazaya gitme zamanı geldiğinde uyarılar almak için onu Haritalar’a ekleyebilirsiniz. Varış saatinizi mağazayla da paylaşabilirsiniz ve tahmini varış zamanınız konuma ve trafiğe göre sürekli güncellenecektir. Bu şekilde, mağaza siz yakın olduğunuzda siparişinize öncelik verebilir ve siz vardığınızda eşyalarınızı getirebilmeleri için Haritalar üzerinden check-in yapabilirsiniz.

Bu şimdilik sadece sınırlı bir pilot program olsa da, Google’ın bu özelliği zamanında Haritalar’a tam olarak getirmek için daha fazla perakendeci ve iş ortağıyla nasıl entegre olabileceğini görmek kolaydır. Öngörülebilir gelecek için kaldırım kenarı alımlarına güvenmeye devam ederken, bu, daha yaygın olarak kullanıma sunulduğunda gerçekten yararlı bir araç haline gelebilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!