Facebook, Okunmayan Makalenin Paylaşılmasını Engelleyen Bir Özellik Test Ediyor

Facebook, yeni makalelerin daha bilinçli bir şekilde paylaşılmasını teşvik etmenin yeni bir yolunu test ettiğini duyurdu. Twitter‘ın yaptığına benzer bir yaklaşımla Facebook, kullanıcıya paylaşmadan önce bir makale okumasını önermeye başlayacak.

Bu özellik, Twitter‘ın aynı şeyi yaptıktan birkaç ay sonra geliyor. İşin garibi, Facebook‘un bu yeni açılır pencereyi Twitter‘da ve bloguna bağlantı olmadan duyurması, bu da bir makaleyi retweetlemeden önce okumanız gerekmediği anlamına geliyor.

Facebook’un yaklaşımı gerçekten basittir: Bir kullanıcı, açmadığı bir haber makalesi bağlantısını paylaşmaya gittiğinde, sosyal ağ, kullanıcıyı başkalarıyla paylaşmadan önce onu açmaya ve okumaya teşvik eden bir uyarı gösterecektir.

Bu, Facebook‘un sahte haberleri engellemeye yönelik ilk girişimi değil. 2019’da şirket, yeni ortaklıklar, yazılımlar ve daha fazlasıyla yalanları ve nefret söylemini nasıl önlemeye çalıştığını ayrıntılı olarak açıkladı.

Kullanıcı paylaş düğmesine tıkladığında şu açılır pencereyi alır:

“Bu makaleyi açmadan paylaşmak üzeresiniz. Makaleleri okumadan paylaşmak, önemli gerçekleri kaçırmak anlamına gelebilir. “

Ardından, kullanıcının makaleyi açma veya gönderiyi paylaşmaya devam etme seçeneği vardır. Bir Facebook sözcüsü Verge‘e, “test dünya çapındaki Android kullanıcılarının %6’sına uygulanacak” dedi. Facebook Twitter‘ın yolunu takip ederse, yakında sosyal ağ bu özelliği tüm kullanıcılar için başlatacak.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!