Facebook, Libra isimli Dijital Parasını Piyasaya Sürecek

Geçtiğimiz yıllarda Facebook, Libra isimli dijital para çıkaracağının duyurusunu yapmıştı. Fakat dijtal paranın konusu bir daha açılmadı. Libra, girişimine dahil olan üç kişiye göre, Ocak ayının başlarında dijital para piyasaya sürülmeye hazırlanıyor.

Üç kişi, her ne kadar Ocak ayının başları diye tarih verseler de Libra‘nın lansman tarihinin, İşviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumundan, ödeme hizmeti olarak onay aldığı zamana bağlı olacağını belirtti. Başvurunun Mayıs ayında yapıldığını belirtelim.

Libra, Facebook tarafından başlatılan bir girişim olsa da Paypal, Mastercad, Vodafone ve eBay gibi çeşitli firmaların katılımıyla kurucu üyeleri büyüdü. Dijital para girişimi, ulusal düzenleyicilerden parasal istikrarı tehdit edebileceği ve kara para aklamak için yuva olabileceği konusunda uyarı alınca firmalar projeden uzaklaşmaya başladı.

Libra firmaların endişelerini gidermek için vizyonunu elden geçirdiğini, kapsamını sınırladığını ve sistemin kötüye kullanımını engellemek için önlemler alıcağının sözünü verdi. Facebook birden fazla gizlilik skandalıyla karşı karşıya kalması sebebiyle de Libra ateş altında kalmıştı.

Bu arada, Dijital para girişiminden ayrılan ilk kurucu üye PayPal, geçtiğimiz ay kripto para birimleri için destek başlatacağını duyurdu ve CEO Dan Schulman ile dijital para birimlerine geçiş için “kaçınılmaz” diyerek çağrıda bulundu.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!