Facebook, Clubhouse Klonunu ve Podcast Akışını Başlattı

Facebook, sosyal ses özelliklerini kullanıma sunuyor. Şirket, Clubhouse benzeri ses odalarının yanı sıra bir avuç podcast yayınlıyor.

Ses odaları, Clubhouse veya Twitter Spaces‘a benzerlik gösteriyor. Sohbetler uygulamada canlı olarak yayınlanır ve oda sahipleri başkalarını kendileriyle konuşmaya davet edebilir. Özelliğin Facebook için ne kadar önemli olduğunun bir işareti olarak uygulama, Haber Kaynağının en üstünde Hikayeler’in üstündeki konuşmaları tanıtacak. Yeni format aynı zamanda, “yıldız” satın alma yeteneği gibi içerik oluşturucu dostu özelliklerle birlikte geliyor.

Özellikle Facebook, içerik kurallarını yeni formatla uygulamak için otomasyona ve kullanıcı raporlarına güvenecek. Ve zaman zaman ılımlılıkla mücadele eden Clubhouse gibi, oda sahipleri kimin konuşacağını kontrol edebilir veya kuralları çiğneyen kullanıcıları bildirebilir. Facebook da başlamak için biraz temkinli bir yaklaşım sergiliyor gibi görünüyor, çünkü yalnızca ABD’de “iyi durumda” hesapları olan doğrulanmış tanınmış kişiler ve içerik oluşturucular bir oda oluşturabiliyor. Ancak, herhangi bir Facebook kullanıcısı bir konuşmayı dinleyebilir veya toplantı sahibi onları konuşmaya davet ederse katılabilir.

 

Ses odaları ayrıca, moderatörlerin ve grup yöneticilerinin, doğrulanmamış üyeler veya tanınmış kişiler için bile ses akışı özelliklerini etkinleştirebileceği Facebook Gruplarında yoğun bir şekilde yer alacaktır. Facebook, başlamak için grupları “seçmek” için kullanılabilir hale getirdiğini, ancak kullanılabilirliğini genişletmeyi planladığını söyledi.

Odalara ek olarak Facebook, platformuna podcast’leri de eklemeye başlıyor. Güncellemeyle birlikte hayranlar Facebook’ta gezinirken podcast bölümlerini dinleyebilecek. Joe Budden ve Nicaila Matthews Okome dahil olmak üzere sadece bir avuç isimle başlıyor, ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde daha fazla podcast’e açılacak.

Yeni özelliklerle Facebook, geçen yıl popülaritesi artan Clubhouse ile rekabet etmeye çalışan en son şirket oldu. Twitter ayrıca Spaces ile sese büyük yatırım yapıyor ve Spotify, Greenroom ile hizmete yeni başladı.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!