Facebook, Clubhouse ile Rekabet Etmek İçin Yeni Ses Özelliklerini Sundu

Facebook, Clubhouse ile rekabet etmek için yeni bir dizi ses özelliği tanıttı. Özellikler arasında canlı sohbetler için “rooms“, kısa sesli mesajları paylaşmak için “soundbites” ve yeni bir podcast özelliği bulunur. Facebook, bu özelliklerin henüz piyasaya sürülmediğini, ancak ses odalarının bu yaz kullanıma sunulacağını söyledi.

Yeni ses araçları arasında odalar Clubhouse‘a en çok benzeyenler. Kullanıcıların hem facebook hem de Messenger‘da canlı sohbetlere katılmalarına izin verecek. Şirket, Grupların içindeki özelliği ve bir grup tanınmış figürle test edeceğini söylüyor, böylece “kamera karşısında bulunmanın ek baskısı olmadan fikirleri yeni izleyicilerle paylaşabilir ve tartışma için bir forum oluşturabilirler.”

Facebook ayrıca, kullanıcıların Haber Kaynağında kısa ses klipleri yayınlamasına olanak tanıyan “soundbites” üzerinde çalışıyor. Görünüşe göre ses bitleri, özel efektler, transkriptler ve diğer içerik oluşturucu dostu özellikler ekleyebilme özelliğiyle temel ses kliplerinden daha fazlasını kapsayacak. Son olarak şirket, kullanıcıların doğrudan Facebook uygulamasından podcast’lere göz atmasına, bunları indirmesine ve dinlemesine olanak tanıyan bir podcast özelliği üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar, uygulama açıkken ve “arka planda” iken sesi dinleyebilecek.

Özellikle Facebook, tüm yeni ses özelliklerinde para kazanma özelliklerini deneyecek. Bahşiş özelliklerini eklemenin yanı sıra içerik oluşturuculara odalara erişim için ücretli abonelikler sunma olanağı sağlamayı planlıyor. Aynı zamanda etkileyicilere soundbite yapmaları için ödeme yapacak bir fon yaratıyor.

Facebook, sosyal ses ile deney yapan tek platform olmaktan çok uzak. Twitter aylardır yalnızca sesli Spaces‘ı test ediyor ve Reddit, Reddit Talk adlı özelliğin kendi sürümünün önizlemesini yaptı.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!