En Popüler 5 Linux Dağıtımı

En popüler 5 Linux dağıtımı listesindeki işletim sistemlerine sizlerle birlikte göz atıyoruz.

Linux, açık kaynaklı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Bildiğiniz üzere Linux tek başına bir işletim sistemi değil bir işletim sistemi çekirdeğidir. Linux dağıtımları ise bu çekirdeğin üzerine eklemeler yapılarak ve yan yazılımlar eklenerek gerçek bir işletim sistemi haline getirilmektedirler. Günümüzde eskiye nazaran açık kaynağa olan ilgi, araştırmacı kişiler ve özgür bir ortam arayanlar sayesinde Linux dağıtımları sıkça tercih edilmeye başlandı. Bu makalemizde DistroWatch üzerindeki verilerden yararlanarak en popüler 5 Linux dağıtımına bakacağız.

DistroWatch; açık kaynaklı yazılımlar, Linux ve BSD tabanlı işletim sistemleri ilgili incelemeler, indirme bağlantıları ve sıralamaların yer aldığı bir site. 31 Mayıs 2001 yılında kurulan site Linux dünyasının da en popüler sitelerinden birisi. Bizler de bu yazımızda DistroWatch üzerindeki 6 aylık verilerden yararlanacağız.

5 – Debian

Listemizin beşinci sırasında yer alan Debian hızlı ve kararlı olmasıyla öne çıkan Linux dağıtımlarından birisi. Dağıtımlar arasında en eskiler arasında yer alan, geliştirilmesine 1993 yılında başlanılan Debian oldukça seviliyor. Ev kullanımı, iş kullanımı, sunucu amaçlı kullanım gibi birçok iş yükünde tercih edilen işletim sistemlerinden birisi. Ubuntu, Mint, günümüz Pardus dağıtımı gibi dağıtımların temelini oluşturan bu dağıtımın depodaki paket bakımından da oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz. Paket yöneticisi olarak DPKG, varsayılan masaüstü ortamı GNOME olan Debian dağıtımı, her daim özgür kalacağını Debian Sosyal Sözleşmesi ile de taahhüt etmekte.

Debian’ın ayrıca iki farklı sistem çekirdeğine dayanan, GNU/Hurd ve GNU/Linux üzerine inşa edilmiş dağıtımları bulunuyor.

4 – Ubuntu

Ubuntu, DistroWatch’daki ilk 5 Linux dağıtımı listesinde görmesek şaşıracağımız, kullanım çokluğu bakımından adeta her yeri kaplayan örümcek ağı gibi bir dağıtım. Canonical ve Ubuntu topluluğu tarafından geliştirilen bu Linux dağıtımı; son kullanıcıya yönelik basitliği, iş amaçlı veya sunucu amaçlı kullanımlarda ise stabilitesi ve kaynak bolluğu nedeniyle sıkça tercih ediliyor. Dağıtım, GNOME masaüstü ortamı ve paket yöneticisi olarak DPKG kullanıyor. Debian üzerine inşa edilmiş olan Ubuntu, paket bakımından da haliyle Debian‘ın zenginliğinden faydalanan işletim sistemlerinden birisi. Ayrıca bu dağıtımın Ubuntu topluluğu ve Canonical tarafından geliştirilen ve desteklenen Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu gibi türevleri de bulunuyor. Bu dağıtımların kimisi hafif olması ile öne çıkarken kimisi de farklı masaüstü ortamları kullanmasıyla biliniyor.

 

3 – Linux Mint

Linux Mint en az Ubuntu kadar ünlü bir dağıtım. Windows’a benzerliği, şıklığı ve son kullanıcıya uygun olması ile öne çıkıyor. 2006 yılında geliştirilmeye başlanılan Mint; varsayılan masaüstü ortamı olarak Cinnamon, paket yöneticisi olarak da DPKG kullanıyor. Ayrıca KDE, Mate, XFCE masaüstü kullanan sürümleri de bulunmakta.

 

2 – Manjaro

Arch Linux tabanlı, hafif ve stabil bir dağıtım olan Manjaro oldukça sevilen bir dağıtım. Arch Linux‘un saf haliyle kurulum zorluğuna karşın, Manjaro kullanıcılara oldukça zevkli ve kolay bir kurulum tecrübesi sunuyor. Sürekli güncellenen bu güzel dağıtım paket yöneticisi olarak Pacman kullanıyor. Masaüstü ortamı olarak ise XFCE, KDE, GNOME gibi kullanıcılara birden çok seçenek sunuyor.

1 – MX Linux

MX Linux, DistroWatch’daki ilk 5 Linux dağıtımı listesinde birinci sırada yer alıyor. Debian tabanlı ve XFCE tarafından desteklenen bu dağıtım, hızlı bir yükseliş ile popülerlik bakımından en üstlerde yerini alıyor.

Sonuç

Windows dünyasından Linux tarafına geçmek isteyenlerin fikir edinmesi için hazırladığımız bu yazımızda DistroWatch üzerinde ilk 10’da yer alan dağıtımları inceledik. Bu dağıtımların her birisinin kendisine özgü toplulukları, dokümanları ve sevenleri bulunuyor. Dolayısıyla kaynak bakımından oldukça zengin olduklarını söyleyebiliriz. Sizler de kendinize göre bu dağıtımlardan birisini deneyebilirsiniz.

 

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!