Corning Gorilla Glass 5 Ekran Camını Duyurdu

Akıllı telefon ve bazı elektronik cihazlar için ekranı koruyan cam üreten Corning, 5 jenerasyon Gorilla Glass 5 camını duyurdu. Çitayı bir adım daha yükselten firma 1,6 metre yükseklikten yapılan düşürme testlerinin üstesinden gelebiliyor.

2014 yılında çıkardığı Gorilla Glass 4 ile piyasayı domine eden firma, yaklaşık olarak 4.5 milyar cihazda kullanılıyor. Uzun süren sessizliğin ardından firma geçtiğimiz gün Gorilla Glass’ın 5. jenerasyonu olan Gorilla Glass 5’i duyurdu. Bu yılın sonlarına doğru çıkması planlanan yeni cam ilk etapta büyük hacimlerle üretim yapan telefon üreticilerinin (Samsung, LG vs.) kullanması bekleniyor.

Firma yayınladığı bildiride bir araştırmaya da yer vermiş. Bu araştırmaya göre akıllı telefon kullanıcılarının %85’nin yılda yılda en az 1 kere, %55’nin ise yılda en az 3 kere düşürdüğü sonucu elde edilmiş. Ayrıca yere düşürenlerin %60’nın da omuz ve bel yüksekliği arasında düşürdüğü sonucuna varılmış.

Bu araştırma sonuçlarına göz ününde bulunduran firma, Gorilla Glass camının dayanıklılığı ortalama omuz mesafesinden (1.6 metre) düşürmelere dayanacak kadar geliştirmiş. Ayrıca firma yüz üstü düşme testlerinde yapılan denemelerde camın %80 oranında hasar almadığını da belirtmiş.

Gorilla Glass 4’de olan 1 metrelik düşürme dayanıklılığını Gorilla Glass 5 ile 1.6 metreye çıkartarak dayanıklılığı 1.5’a katlayan firma ayrıca çizilmelere karşı daha bir takım geliştirmeler yapmış.

Kaynak:Corning
YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!