Cloudflare, CAPTCHA’lardan Tamamen Kurtulmak İstiyor

Web‘de gezinmenin en sinir bozucu yanlarından biri, gerçek kullanıcılar ve botlar arasında ayrım yapmak için tasarlanmış web sitelerindeki zorunlu CAPTCHA zorluklarını çözmek zorunda kalmaktır. Bir resimdeki “tekneleri” tanımlamaya yönelik rahatsız edici istekleri denemekten yorulduysanız, işte size bazı iyi haber, Amerikan web güvenliği ve ağ hizmetleri sağlayıcısı Cloudflare, hizmetten tamamen kurtulmak istediğini söylüyor.

CAPTCHA veya Computers and Humans Apart‘ı anlatmak için Tamamen Otomatikleştirilmiş Genel Turing testi, aslında birkaç web sitesinin kendilerini botlardan ve otomatik hizmetlerden sistemlerini doldurmaktan korumasına ve hizmetleri gerçek, insan kullanıcılara reddetmek için aşırı yüklenmekten korumasına yardımcı oldu.

Cloudflare’nin araştırmasına göre, bir kullanıcının birini tamamlaması ortalama 32 saniye sürüyor. 4.6 milyardan fazla kullanıcısı olan şirket, bir kullanıcı her 10 günde bir CAPTCHA görse bile, “500 insan yılı her gün boşa gidiyor.

Dünyayı rahatsız edici CAPTCHA‘lardan kurtarmak için Cloudflare‘nin bir planı var. Şirket, “Bugün internetteki yangın muslukları, yaya geçitleri ve trafik ışıkları için sonun başlangıcıdır” dedi ve CAPTCHA zorluklarının yerini güvenilir USB anahtarları olarak da bilinen Yubikeys ile değiştireceğini sözlerine ekledi. Şirket, “Kişiliğin Şifreleme Onayını” kullanarak, sizin bir bot olmadığınızı kanıtlamak için kimlik doğrulamanızı beş saniye ve üç tıklamaya indireceğini söylüyor.

Kullanıcılar, cloudflarechallenge.com gibi kendilerine bir meydan okuma gösteren bir web sitesini ziyaret edecek ve ardından “Ben insanım (beta)” seçeneğine tıklayacak. Cloudflare daha sonra onlara Yubikey veya diğer güvenilir USB cihazlarını takmalarını (veya NFC ile telefonlarına dokunmalarını) isteyen bir uyarı gösterecektir. Kimlik doğrulama başarılı olursa, kullanıcı herhangi bir CAPTCHA sorgulaması olmadan içeriye kabul edilir.

Cloudflare‘ye göre, Kişiliğin Şifreleme Onayı iOS 14.5, Windows, macOS ve Ubuntu’daki tüm tarayıcılarda çalışacak, Android kullanıcılarının ise Chrome kullanması gerekecek. Halihazırda bir Yubikey veya benzer bir donanım güvenlik anahtarına sahip olan kullanıcılar, özelliğin hazır olduğunda nasıl görünebileceğini görmek ve şirkete geri bildirim sağlamak için Cloudflare örnek sitesini ziyaret edebilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!