Boston Dynamics, Yeni Robotu Stretch’i Tanıttı

Boston Dynamics en çok, açık deniz petrol kulelerinden derin yer altı madenlerine kadar çeşitli ortamlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir makine olan robot köpeği Spot ile tanınır. Ancak son yıllarda, şirket lojistik alanına giderek daha fazla odaklandı ve bugün akılda yalnızca tek bir uygulama olan yeni bir robotu ortaya çıkarıyor: depolarda kutuları taşımak.

Robot Stretch olarak adlandırılır ve bir Boston Dynamics tasarımı için nispeten donuk görünür. İnsanlardan veya hayvanlardan sonra modellenmemiştir ve bunun yerine olabildiğince pratik olmayı amaçlamaktadır. Tekerleği, kameraları ve diğer sensörleri olan bir “algılama direğini” içeren kare şeklinde hareketli bir tabana ve yedi derecelik serbestliğe sahip devasa bir robotik kola ve ucunda 23’e kadar kutuları tutup hareket ettirebilen bir vantuz dizisine sahiptir.

Stretch‘i diğer Boston Dynamics makinelerine bağlayan şey, mobiliteye odaklanmaktır. Genellikle, otomasyon ekipmanı depolara kurulduğunda, sistem etrafında modellenen bir iş akışı ile tek bir yere cıvatalanır. Streç, kıyaslandığında, malların yüklenmesi veya boşaltılmasının yararlı olabileceği herhangi bir mevcut işyerine kayacak şekilde tasarlanmıştır.

Boston Dynamics, depolarda robotlar için yapay görme yazılımı yapan bir şirket olan Kinema Systems‘ı satın aldığı 2019 yılından bu yana lojistik alanına ilgi gösteriyor. Ardından, kutuları robotik bir kol kullanarak hareket ettirebilen ve kuyruk gibi devasa bir sallanan karşı ağırlıkla kendini dengeleyen Sap adlı tekerlekli bir robot tasarladı.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!