Bluetooth Özellikleri

Yakın mesafe kablosuz bağlantı teknolojisi olan Bluetooth, 2.4 Ghz bandında 10 ila 100 metre arasındaki mesafede kullanılabiliyor. Genel olarak ses, görüntü ve veri transferi yapmaya imkan tanıyan bağlantı teknolojisi sürümlerine göre farklı özellikler sunabiliyor. Üreticilerin çoğunlukla kullandığı Bluetooth versiyonlarının arasındaki farkları anlatacağız.

Bluetooth 4.0

2010 yılında kabul edilen Bluetooth 4.0, yüksek hız ve düşük enerji tüketimine odaklanarak geliştirilmiştir. Son derece entegre ve kompakt cihazları mümkün kılan bu verisyon ile maliyetler azaltılarak bir çok kablosuz kulaklık ve benzere giyilebilir teknolojilerin önünü açmıştır.

Bluetooth 4.1

2013 yılında kabul edilen Bluetooth 4.1, genel olarak bir donanım güncellemesi değil de daha çok yeni spesifikasyonlara özel bir yazılım güncellemesi olarak karşımıza çıktı. Veri transferi noktasında bazı geliştirmelere ile özellikle sesli görüşmeler daha iyi bir hale getirildi. 

Bluetooth 4.2 

2014 yılında kabul edilen Bluetooth 4.2, nesnelerin interneti için farklı özelliklerle birlikte geldi. Cihazların birbiriyle haberleşmesi olayına dayanan Nesnelerin internetinde güvenlik çok büyük bir önem taşıyor. Bu tarafta bazı güvenlik protokollerinde bazı geliştirmeler yapılan yeni sürümde veri paket uzunluğu ciddi oranda artırılmıştır.

Bluetooth 5.0

2016 yılında kabul edilen Bluetooth 5.0, yine nesnelerin interneti için bazı geliştirmeler yapıldı. Hızdan feragat ederek bağlantı mesafesini 4 kata kadar, mesefeden feragat ederek bağlantı hızını 2 kata kadar arttıran bir standart olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle evin içinde her herden bağlı kalma gibi bir prensibin benimsenmesi açısında oldukça işlevsel özellikler sunuyor.

Bluetooth 5.1

2019 yılında kabul edilen Bluetooth 5.1, cihazların konum takibi ve periyodik veri senkronizasyonu gibi bazı noktalarda geliştirmeler yapılmış. Genel olarak veri paketleri iletimi tarafında stabil olması açısında geliştirmeler yapılmış.

Bluetooth 5.2 

2019/2020 yılında kabul edilen Bluetooth 5.2, pil tüketimini azaltan Bluetooth Düşük Enerji radyosunda çalışma, ses taşımasına ve birden fazla ses kaynağına bağlanan bir kulaklık seti gibi özellikler eklemesine izin verdi. Güç Kontrolü ve eşzamanlı kanalların kontrolü gibi bazı gelişmeler izin verildi.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!