Biyometrik Güvenlik Bilgisi

Bir çok cihazda güvenliği arttırmak için parmak izi okuyucu ve yüs tanıma gibi bazı teknolojiler kullanıyor. Firmadan firmaya değişen bu biyometrik güvenlik teknolojiler telefonun açılmasından, uygulama için satın almalara kadar bir çok yerde kullanılabiliyor.

Günümüzde en çok parmak izi okuyucu teknolojilerine rastlıyoruz. Üretici firmanın kullandığı teknolojiye bağlı olarak cihazın herhangi bir noktasında olabilen parmak izi tarayıcı yüzeyler, gelişmiş teknolojilerle ekran üzerinden de parmak izi verisi okunabiliyor. Işık bazlı parmak izini okuma teknoloji veya hassas dokunmatik yüzey tarama teknoloji kullanılan telefonlarda ayrıca ultrasonik dalgalar ile de parmak izi okuması yapılabiliyor.

Son yıllarda çok fazla kullanılmaya başlayan yüz tanıma teknolojileri de yine güvenliği arttıran bir diğer unsur. Bir çok firma bunu ön kameradan gelen verilerle aldığı gibi bazı üreticiler de çok noktalı lazerleri yüze yansıtarak (görünmeyen dalga boyunda) yüzün derinliğini hassas bir şekilde tarayarak güvenliği sağlayabiliyor. Özellikle ön kamera ile alınan güvenlik önleminin çok etkili olmadığını ve bazen bir fotoğrafla bile manipüle edildiğini söyleyebiliriz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!