Arka Kamera Çözünürlüğü

Arka kamera çözünürlüğü üretici firmanın verdiği Megapiksel cinsinden verilir. Telefonda kullanılan sensörlerin sayısına göre ayrı ayrı verilen çözünürlük değerleri üretici firmanın verdiği yaklaşık bir değerdir.

Verilen bilgilerde 1 Megapiksel, 1 milyon adet piksel anlamına gelir. Piksel değeri kameranın iyi çektiğinin bir göstergesi olmamakla birlikte, sadece dijital olarak ne kadar yüksek çözünürlüğe sahip olduğunu belirtir. Özellikle yüksek çözünürlükte bir ekrana yansıtıldığında veya dijital olarak zoom yapıldığında fark edilebilecek bir etkendir.

Kamera sensörünün yüksek olması iyidir ancak mobil cihazlar kullanılan sensörlerin boyutları çok küçük olduğu için çok yüksek çözünürlükte olması bir noktadan sonra dezavantaja dönüşebiliyor.

Aynı boyutta olan, yükske çözünürlükte (50MP) ve düşük çözünürlükte (12MP) olan iki sensörü karşılaştıracak olursak. Yüksek çözünürlükte olan sensör her ne kadar hada keskin görüntüler verebilirken, her bir pikselin boyutu 12MP’lik sensöre göre daha küçük olacaktır. Piksellerin küçük olması da ışık ve renk anlamında daha az hassas olmasına (daha az ışık almasına) ve görüntülerin karanlık/aydınlık kısımları arasındaki dengenin istenilen düzeyde olmamasına sebep olacaktır.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!