Apple Music’e En Üst Seviye Ses Kalitesi Getiren Dolby Atmos, Spatial Audio ve Lossless Audio Duyuruldu

Apple bugün, Apple Music‘in Haziran ayından itibaren hiçbir ek ücret ödemeden Dolby Atmos ile Spatial Audio için destek alacağını duyurdu.

Apple Music aboneleri lansmanda J Balvin, Gustavo Dudamel, Ariana Grande, Maroon 5, Kacey Musgraves, The Weeknd ve diğerleri gibi sanatçıların Spatial Audio’daki binlerce şarkıya erişebilecekler. Apple, bu özelliğin “sanatçıların müziği karıştırarak sesin her yönden ve yukarıdan gelmesini sağlayan devrim niteliğinde, sürükleyici bir ses deneyimi” sağlayacağını söylüyor.

Apple Music aboneleri ayrıca 75 milyondan fazla şarkıyı Lossless Audio’da ek ücret ödemeden dinleyebilecekler:

Apple Music ayrıca 75 milyondan fazla şarkıdan oluşan kataloğunu Lossless Audio olarak da sunacak. Apple, orijinal ses dosyasının her bir bitini korumak için ALAC (Apple Lossless Audio Codec) kullanır. Bu, Apple Music abonelerinin, sanatçıların stüdyoda yarattığı şeyin aynısını duyabilecekleri anlamına geliyor.

Apple, lansmanda Lossless Audio‘da 20 milyon şarkının mevcut olacağını ve yıl sonuna kadar 75 milyon şarkının tamamı mevcut olacağını söyledi.

Apple Music‘in standart Kayıpsız katmanı, Apple’a göre 44.1 kHz’de 16 bit olan “CD kalitesinde” başlayacak ve 48 kHz’de 24 bit’e kadar çıkacak. Apple Music ayrıca 192 kHz’de 24 bit’e kadar Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız sunacak.

Apple‘a göre Apple Music, varsayılan olarak tüm AirPods ve Beats kulaklıklarında Dolby Atmos parçalarını H1 veya W1 çipli ve iPhone, iPad ve Mac‘in en son sürümlerindeki yerleşik hoparlörlerde otomatik olarak çalacaktır.

Apple Music, sürekli olarak yeni Dolby Atmos parçaları alacak ve Apple‘a göre, seçilmiş Dolby Atmos çalma listeleri sunacak. Dolby Atmos albümleri, kolay keşif için ayrıntı sayfalarında bir rozete sahip olacak.

Uzamsal Ses ve Kayıpsız Ses, iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4 ve tvOS 14.6 veya sonraki sürümlerde mevcut olacaktır.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!