Apple geçen yıl mobilde ki kazançların %91’ini kasasına koydu

Apple’ın durmak bilmeyen büyümesi artarak devam ediyor. En son açıklanan veriye göre Apple geçen yıl mobilde ki kazançların %91’ini kasasına koydu.

Pazar araştırma şirketi Canaccord Genuity da analist olarak çalışan Michael Walkley tarafından yayınlanan rapora göre Apple geçen yıl mobilde ki kazançların %91’ini alarak mobil pazarda en çok kar eden firma olmayı başardı.

Yayınlanan raporda pazar payı (satılan telefon sayısı) verilerini incelediğimizde %23.9 ile Samsung başı çekerken, arkasından %17.2 ile Apple, %8.0 ile Huawei ve %5.5 ile Lenovo geliyor.

Hepimizin beklediği gibi Samsung pazar payını liderlik ile kapatmış. Bir çok bütçeye ve kullanıma hitap eden telefonları ile ön plana çıkan Samsung, herkesin akıllı telefon kullanmasına kapı açtığı için oldukça sevilen bir marka.

Listede bizi şaşırtan %4.4 ile LG ve %2.2 ile Sony oluyor. Global olarak eli en güçlü olan bu iki firmanın satışları oldukça geride kalmış. Listede tasarım, malzeme kalitesi ve donanım olarak bir trend yakalayın Huawei %8.0 pazar payı ile yatırımlarının karşılığı almaya başlamış.

Yayınlanan raporu kar payı olarak incelediğimizde ise, %91 ile Apple’ın rakiplerine kapatılamaz bir fark attığını görüyoruz. Arkasından %14 ile gelen Sasmung dışında diğer firmalarda kazan olarak durumlar hiç de iyi değil.

Microsoft -3% zarar ile durumu kötü olan şirketlerin başında geliyor. Arkasından -1% ile HTC, Sny ve Lenovo geliyor.

Apple’ın pazarı domine etmesi ile bir çok üreticinin mobil pazardan kar elde edemediğini, hatta zarar ettiklerini bile görüyoruz. Telefon kullanıcıları açısından oldukça kötü olan bu durum tekelleşmeye doğru gidiyor.

Apple’ın buradaki avantajı ise bir telefondan milyonlarca üretim maliyeti çok düşürebiliyor. Böylece tek veya 2 cihazla çok fazla kar elde edebiliyor. Diğer firmalar ise hacimli bir satış yapamadıkları için daha az üretiyor, maliyeti kısmak adına da malzemeden veya başka bir şeyden kırparak bu pazarda tutunmaya çalışıyor.

Apple’ın yer yıl artarak devam ettiği fiyatları, insanların Apple markasına olan düşkünlükleri devam ettiği sürece bu grafiğin %95’lere çıktığına şahit olabiliriz. Bizim temennimiz müşterilere kaliteli ürün ve hizmeti UYGUN FİYAT ile sunan bir rekabet ortamı. Umarız mobil pazar çok daha iyi bir yere doğru gider.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!