Acast, New York Times Destekli Podcast Şirketi RadioPublic’i Satın Aldı

Podcast izleyicilerindeki büyüme, müzik akışı sağlayıcıları Spotify, Apple ve Amazon’un önderliğinde bir anlaşma yapma çılgınlığına yol açtı. Şimdi, endüstri devi Acast, kendi başına büyük bir satın alma yoluyla erişimini artırmak istiyor. Şirket, New York Times destekli podcast teknolojisi start-up’ı RadioPublic’i açıklanmayan bir fiyata satın aldı.

Anlaşmanın bir parçası olarak Acast, podcast yayıncılarının yeni hayranları tanımlamasına ve onlarla bağlantı kurmasına yardımcı olmak için tasarlanan RadioPublic’in dinleyici keşif platformunu ve ortamın yükselişinde etkili olan deneyimli yönetim ekibini ele alacak. This American Life ve WNYC için ilk nesil uygulamaların oluşturulmasına yardımcı olan kurucu ortaklar Chris Quamme Rhoden (CTO) ve Matt MacDonald (Baş Ürün Sorumlusu), Acast katına geçiş yapıyor. Ortak kurucu arkadaşları Jake Shapiro, Eylül ayında İçerik Üretici Ortaklıkları Başkanı olarak Apple Podcasts’e katılmak için ayrıldı.

RadioPublic, kar amacı gütmeyen Public Radio Exchange’den kamu yararına çalışan bir şirket olarak 2016 yılında hayata başladı. Hareket, yeni girişimin kamu hizmeti misyonunu dengelerken para kazanmasına izin verdi. Söz konusu kitle oluşturma araçlarıyla birlikte 2017’de bir uygulama izledi. Times’ın yanı sıra, şirketin yatırımcıları arasında Graham Holdings, Knight Foundation Enterprise Fund, NPR üyesi WGBH ve Bose’un risk sermayesi kolundaki bazı önemli medya ve ses teknolojisi oyuncuları yer alıyor.

Acast şimdi, izleyicisini ve gelirini artırmak için RadioPublic’i büyütmeyi planlıyor. İsveç merkezli şirket, halihazırda 20.000 podcast yayınına ev sahipliği yapıyor ve yakın zamanda, büyük platformlarda yalnızca kullanıcılara yönelik podcast’ler sunmak için yaratıcı üyelik platformu Patreon ile ortaklık kurdu. Acast, satın almanın RadioPublic’in uygulamasını veya hizmetlerini etkilemeyeceğini söyledi.

Anlaşma, kullanıcılara hizmetlerine bağlı kalmalarını sağlamak için uzun biçimli epizodik içerik sağlamak isteyen müzik yayıncıları tarafından yönlendirilen uzun bir satın alma serisinin sonuncusu. Spotify, popüler medya şirketi The Ringer’ı ele geçirerek ve The Joe Rogan Experience’ı özel olarak kilitleyerek sorumluluğu yönetiyor. Bu ayın başlarında, 345 milyon kullanıcısının dörtte birinin şu anda podcast’leri dinlemesiyle yatırımının karşılığını aldığını bildirdi.

Bu arada, Amazon (sektöre geç giriş yapan) Aralık ayında podcast yapımcısı Wondery’yi satın alarak yakaladı ve sektörün sadık Apple’ın servislere odaklanmasının bir parçası olarak bir podcast abonelik planı üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!