2 MB’lık Instagram Lite, Geri Döndü

Facebook bugün, gelişmekte olan pazarlardaki kullanıcılar için tasarlanmış görüntü paylaşım uygulamasının sadeleştirilmiş bir sürümü olan Instagram Lite‘ı yeniden başlatıyor. Facebook ekibi tarafından Facebook Lite ve Messenger Lite‘ın doğum yeri olan Tel Aviv’de geliştirilen uygulamanın paket boyutu sadece 2 MB‘dir. Ekip, odak noktasının, diğer lansmanlarda olduğu gibi, akıllı telefonlarında depolama kapasitesi, işleme gücü ve güvenilir verileri olmayan kullanıcılar olduğunu söyledi. Uygulama, bu boyuta ulaşmak için resimlere, videolara ve mesajlaşmaya odaklanır, diğer özellikleri ortadan kaldırır.

Instagram Lite, Snapchat‘ten alınan geçici mesajlaşma özelliği olan Hikayelerin yanı sıra ana beslemeye de sahip ancak IG Live veya Shopping‘e sahip değil. Mühendislik müdürü Gal Zellermayer, canlı filtrelerin ve düşük güçlü cihazlarda çalışmayan diğer AR efektlerinin yanı sıra animasyonların da düzenlendiğini söyledi. Farklı kullanıcıların Hikayeleri arasında geçiş yaparken görülen küp animasyonu örneğinden, çok işlemci ve veri yoğun bir geçiş olan eski cihazlarda pek iyi çalışmayan, kaldırılmış olan örneği gösterdi. Zellermayer, cihazın yükünü hafifletmek için sunucu tarafında çok fazla sıkıştırma çalışması yapıldığını da sözlerine ekledi.

Ürün yöneticisi Michelle Lourie, “yeni dijital kullanıcılara” daha iyi uyacak bir dizi ek kullanıcı arayüzü ayarlaması olduğunu açıkladı. Bu, testçilerin daha mantıklı bulduğu bir X lehine bir çöp tenekesini bir silme simgesini temsil edecek şekilde atmayı da içeriyordu. Buna ek olarak Lourie, GIF’lerin ve Çıkartmaların uygulamanın bir parçası olmaya devam ettiğini, çünkü AR filtrelerinin aksine, eğlence kalırken alan açısından verimli olduklarını söyledi. Lourie, ekibin şu anda kullanıcıların uygulama yayınlanmadan çok önce talep ettiği bir özellik olan Karanlık Mod üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

Instagram Lite’ın ilk sürümü, bir web uygulamasının etrafındaki bir paketleyiciden biraz daha fazlasıydı. Facebook, bu sürümü Mayıs 2020’de kapattı ve o sırada, cihaz üzerinde daha iyi destek sağlayan yeni bir sürüm üzerinde çalıştığını söyledi. Bu yeni sürüm, halihazırda birkaç bölgede test ediliyor, ancak bugün dünya çapında 170 ülkede Google Play’de kullanıma sunuluyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!